Srovnání obcí · město v okrese Vsetín · město v okrese Vsetín
Kelč, nebo Zubří?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 755 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Vsetín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Kelči: asi 10 420 Kč měsíčně proti 11 340 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,8 roku průměrné hrubé mzdy v Kelči a 5,8 roku v Zubří (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Zubří: hrubě 5,9 % ročně z kupní ceny proti 5,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Kelč | Zubří | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 755 Kč | 42 755 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,31 mil. Kč | 2,31 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 178 Kč | 42 178 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 193 Kč | 210 Kč | Kelč levnější o 8 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 420 Kč | 11 340 Kč | Kelč levnější o 8 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 26 % | Kelč nižší o 2,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,8 roku | 5,8 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,4 % | 5,9 % | Zubří vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 557 Kč | 9 557 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 700 | 5 603 | – |
| Průměrný věk | 42,3 roku | 43,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +0,9 % | +0,4 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 15,6 | 26,1 | Zubří vyšší o 68 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,7 % | 4,7 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 4,3 % | 1,5 % | Zubří nižší o 2,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 34 | 69 | Zubří vyšší o 103 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 32 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Kelč
- Zubří
Tabulka hodnot
| Období | Kelč | Zubří |
|---|---|---|
| 6/2026 | 193 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 3/2026 | 194 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2025 | 186 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 9/2025 | 181 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 6/2025 | 184 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2025 | 186 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2024 | 188 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 9/2024 | 184 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 6/2024 | 183 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2024 | 181 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 12/2023 | 179 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2023 | 178 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2023 | 177 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2023 | 176 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2022 | 174 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 9/2022 | 174 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 6/2022 | 173 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2022 | 172 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 12/2021 | 171 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 9/2021 | 173 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2021 | 165 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2021 | 164 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2020 | 155 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2020 | 153 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 6/2020 | 151 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2020 | 147 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2019 | 144 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2019 | 146 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2019 | 145 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2019 | 143 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2018 | 142 Kč/m² | 167 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Kelč
- Zubří
Tabulka hodnot
| Období | Kelč | Zubří |
|---|---|---|
| 2025 | 42 755 Kč/m² | 42 755 Kč/m² |
| 2024 | 45 024 Kč/m² | 45 024 Kč/m² |
| 2023 | 38 602 Kč/m² | 38 602 Kč/m² |
| 2022 | 33 841 Kč/m² | 33 841 Kč/m² |
| 2021 | 27 251 Kč/m² | 27 251 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz