Srovnání obcí · statutární město v okrese Jihlava · městys v okrese Žďár nad Sázavou

Jihlava, nebo Měřín?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Měříně: metr čtvereční za 53 944 Kč proti 59 825 Kč v Jihlavě, tedy o 10 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 320 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Měříně: asi 11 120 Kč měsíčně proti 12 530 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,9 roku průměrné hrubé mzdy v Jihlavě a 7,1 roku v Měříně (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelJihlavaMěřínVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 59 825 Kč 53 944 Kč Měřín levnější o 10 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,23 mil. Kč 2,91 mil. Kč Měřín levnější o 10 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 64 953 Kč 47 094 Kč Měřín levnější o 27 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 232 Kč 206 Kč Měřín levnější o 11 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 12 530 Kč 11 120 Kč Měřín levnější o 11 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 28 % 25 % Měřín nižší o 3,2 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,9 roku 7,1 roku Měřín dostupnější o 10 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,7 % 4,6 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 363 Kč 12 039 Kč Měřín nižší o 10 %
Počet obyvatel 53 686 2 009 –
Průměrný věk 43,3 roku 43,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +5,9 % +2,1 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 26,5 29,9 Měřín vyšší o 13 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,2 % 3,8 % Měřín nižší o 0,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,9 % 2,7 % Jihlava nižší o 0,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 7,2 % 94,3 % Jihlava nižší o 87,1 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 78 74 Jihlava vyšší o 5 %
Dojezd autem mezi obcemi 21 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Měřín: 206 Kč/m² Jihlava: 232 Kč/m²
  • Jihlava
  • Měřín
Tabulka hodnot
ObdobíJihlavaMěřín
6/2026232 Kč/m²206 Kč/m²
3/2026231 Kč/m²196 Kč/m²
12/2025228 Kč/m²201 Kč/m²
9/2025227 Kč/m²197 Kč/m²
6/2025226 Kč/m²199 Kč/m²
3/2025226 Kč/m²201 Kč/m²
12/2024223 Kč/m²207 Kč/m²
9/2024213 Kč/m²194 Kč/m²
6/2024210 Kč/m²191 Kč/m²
3/2024207 Kč/m²188 Kč/m²
12/2023204 Kč/m²185 Kč/m²
9/2023201 Kč/m²181 Kč/m²
6/2023199 Kč/m²179 Kč/m²
3/2023196 Kč/m²173 Kč/m²
12/2022196 Kč/m²173 Kč/m²
9/2022195 Kč/m²173 Kč/m²
6/2022194 Kč/m²172 Kč/m²
3/2022192 Kč/m²171 Kč/m²
12/2021192 Kč/m²173 Kč/m²
9/2021190 Kč/m²172 Kč/m²
6/2021186 Kč/m²166 Kč/m²
3/2021183 Kč/m²167 Kč/m²
12/2020178 Kč/m²154 Kč/m²
9/2020178 Kč/m²151 Kč/m²
6/2020177 Kč/m²148 Kč/m²
3/2020174 Kč/m²147 Kč/m²
12/2019172 Kč/m²150 Kč/m²
9/2019172 Kč/m²149 Kč/m²
6/2019171 Kč/m²147 Kč/m²
3/2019165 Kč/m²149 Kč/m²
12/2018161 Kč/m²146 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Měřín: 53 944 Kč/m² Jihlava: 59 825 Kč/m²
  • Jihlava
  • Měřín
Tabulka hodnot
ObdobíJihlavaMěřín
202559 825 Kč/m²53 944 Kč/m²
202457 108 Kč/m²50 575 Kč/m²
202352 028 Kč/m²41 760 Kč/m²
202246 776 Kč/m²36 553 Kč/m²
202140 444 Kč/m²25 513 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Jihlava s…