Srovnání obcí · statutární město v okrese Jihlava · město v okrese Pelhřimov
Jihlava, nebo Kamenice nad Lipou?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Kamenici nad Lipou: metr čtvereční za 39 519 Kč proti 59 825 Kč v Jihlavě, tedy o 34 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,10 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Kamenici nad Lipou: asi 9 990 Kč měsíčně proti 12 530 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,9 roku průměrné hrubé mzdy v Jihlavě a 5,2 roku v Kamenici nad Lipou (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Kamenici nad Lipou: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 4,7 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Jihlava | Kamenice nad Lipou | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 59 825 Kč | 39 519 Kč | Kamenice nad Lipou levnější o 34 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,23 mil. Kč | 2,13 mil. Kč | Kamenice nad Lipou levnější o 34 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 953 Kč | 38 259 Kč | Kamenice nad Lipou levnější o 41 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 232 Kč | 185 Kč | Kamenice nad Lipou levnější o 20 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 530 Kč | 9 990 Kč | Kamenice nad Lipou levnější o 20 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 23 % | Kamenice nad Lipou nižší o 5,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,9 roku | 5,2 roku | Kamenice nad Lipou dostupnější o 34 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,7 % | 5,6 % | Kamenice nad Lipou vyšší o 1,0 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 363 Kč | 8 812 Kč | Kamenice nad Lipou nižší o 34 % |
| Počet obyvatel | 53 686 | 3 687 | – |
| Průměrný věk | 43,3 roku | 45,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +5,9 % | −2,9 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 26,5 | 19,0 | Jihlava vyšší o 40 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,2 % | 2,7 % | Kamenice nad Lipou nižší o 1,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,9 % | 0,5 % | Kamenice nad Lipou nižší o 1,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 7,2 % | 4,1 % | Kamenice nad Lipou nižší o 3,1 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 78 | 73 | Jihlava vyšší o 7 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 50 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Jihlava
- Kamenice nad Lipou
Tabulka hodnot
| Období | Jihlava | Kamenice nad Lipou |
|---|---|---|
| 6/2026 | 232 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2026 | 231 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2025 | 228 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 9/2025 | 227 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 6/2025 | 226 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2025 | 226 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2024 | 223 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2024 | 213 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2024 | 210 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2024 | 207 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2023 | 204 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2023 | 201 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2023 | 199 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2023 | 196 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2022 | 196 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 9/2022 | 195 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 6/2022 | 194 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 3/2022 | 192 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2021 | 192 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2021 | 190 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 6/2021 | 186 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2021 | 183 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2020 | 178 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 9/2020 | 178 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2020 | 177 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2020 | 174 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2019 | 172 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 9/2019 | 172 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 6/2019 | 171 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2019 | 165 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2018 | 161 Kč/m² | 146 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Jihlava
- Kamenice nad Lipou
Tabulka hodnot
| Období | Jihlava | Kamenice nad Lipou |
|---|---|---|
| 2025 | 59 825 Kč/m² | 39 519 Kč/m² |
| 2024 | 57 108 Kč/m² | 38 940 Kč/m² |
| 2023 | 52 028 Kč/m² | 33 197 Kč/m² |
| 2022 | 46 776 Kč/m² | 27 730 Kč/m² |
| 2021 | 40 444 Kč/m² | 22 635 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz