Srovnání obcí · město v okrese Rakovník · obec v okrese Rakovník

Jesenice, nebo Lužná?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 37 491 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Rakovník a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Jesenici: asi 10 420 Kč měsíčně proti 12 850 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,4 roku průměrné hrubé mzdy v Jesenici a 4,4 roku v Lužné (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Lužné: hrubě 7,6 % ročně z kupní ceny proti 6,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelJeseniceLužnáVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 37 491 Kč 37 491 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,02 mil. Kč 2,02 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 43 176 Kč 43 176 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 193 Kč 238 Kč Jesenice levnější o 19 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 420 Kč 12 850 Kč Jesenice levnější o 19 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 21 % 26 % Jesenice nižší o 4,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,4 roku 4,4 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,2 % 7,6 % Lužná vyšší o 1,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 8 357 Kč 8 357 Kč –
Počet obyvatel 1 638 1 988 –
Průměrný věk 44,0 roku 43,2 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −3,3 % +3,9 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,0 23,6 Lužná vyšší o 8 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,2 % 4,7 % Lužná nižší o 2,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,2 % 0,0 % Lužná nižší o 0,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 4,5 % 0,0 % Lužná nižší o 4,5 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 31 90 Lužná vyšší o 190 %
Dojezd autem mezi obcemi 28 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Lužná: 238 Kč/m² Jesenice: 193 Kč/m²
  • Jesenice
  • Lužná
Tabulka hodnot
ObdobíJeseniceLužná
6/2026193 Kč/m²238 Kč/m²
3/2026201 Kč/m²234 Kč/m²
12/2025204 Kč/m²232 Kč/m²
9/2025200 Kč/m²234 Kč/m²
6/2025201 Kč/m²234 Kč/m²
3/2025205 Kč/m²233 Kč/m²
12/2024215 Kč/m²242 Kč/m²
9/2024198 Kč/m²225 Kč/m²
6/2024193 Kč/m²221 Kč/m²
3/2024189 Kč/m²218 Kč/m²
12/2023185 Kč/m²215 Kč/m²
9/2023179 Kč/m²212 Kč/m²
6/2023176 Kč/m²213 Kč/m²
3/2023172 Kč/m²211 Kč/m²
12/2022171 Kč/m²210 Kč/m²
9/2022169 Kč/m²211 Kč/m²
6/2022167 Kč/m²210 Kč/m²
3/2022166 Kč/m²210 Kč/m²
12/2021167 Kč/m²208 Kč/m²
9/2021166 Kč/m²209 Kč/m²
6/2021163 Kč/m²208 Kč/m²
3/2021164 Kč/m²208 Kč/m²
12/2020163 Kč/m²204 Kč/m²
9/2020157 Kč/m²201 Kč/m²
6/2020156 Kč/m²196 Kč/m²
3/2020151 Kč/m²191 Kč/m²
12/2019147 Kč/m²186 Kč/m²
9/2019147 Kč/m²186 Kč/m²
6/2019147 Kč/m²188 Kč/m²
3/2019147 Kč/m²181 Kč/m²
12/2018146 Kč/m²178 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 2021 2022 2023 2024 2025 Lužná: 37 491 Kč/m² Jesenice: 37 491 Kč/m²
  • Jesenice
  • Lužná
Tabulka hodnot
ObdobíJeseniceLužná
202537 491 Kč/m²37 491 Kč/m²
202433 971 Kč/m²33 971 Kč/m²
202330 885 Kč/m²30 885 Kč/m²
202226 501 Kč/m²26 501 Kč/m²
202123 463 Kč/m²23 463 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Lužná s…