Srovnání obcí · město v okrese Karviná · obec v okrese Karviná
Český Těšín, nebo Horní Bludovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Českém Těšíně: metr čtvereční za 32 465 Kč proti 40 136 Kč v Horních Bludovicích, tedy o 19 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 410 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Českém Těšíně: asi 9 640 Kč měsíčně proti 13 070 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,4 roku průměrné hrubé mzdy v Českém Těšíně a 5,4 roku v Horních Bludovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Horních Bludovicích: hrubě 7,2 % ročně z kupní ceny proti 6,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Český Těšín | Horní Bludovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 32 465 Kč | 40 136 Kč | Český Těšín levnější o 19 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,75 mil. Kč | 2,17 mil. Kč | Český Těšín levnější o 19 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 809 Kč | 40 734 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 178 Kč | 242 Kč | Český Těšín levnější o 26 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 640 Kč | 13 070 Kč | Český Těšín levnější o 26 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 22 % | 30 % | Český Těšín nižší o 7,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,4 roku | 5,4 roku | Český Těšín dostupnější o 19 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,6 % | 7,2 % | Horní Bludovice vyšší o 0,6 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 7 240 Kč | 8 977 Kč | Český Těšín nižší o 19 % |
| Počet obyvatel | 22 870 | 2 582 | – |
| Průměrný věk | 45,1 roku | 42,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −7,7 % | +11,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 12,9 | 60,0 | Horní Bludovice vyšší o 364 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 7,8 % | 5,5 % | Horní Bludovice nižší o 2,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 4,8 % | 0,1 % | Horní Bludovice nižší o 4,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 55 | 87 | Horní Bludovice vyšší o 58 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 24 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Český Těšín
- Horní Bludovice
Tabulka hodnot
| Období | Český Těšín | Horní Bludovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 178 Kč/m² | 242 Kč/m² |
| 3/2026 | 175 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 12/2025 | 176 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 9/2025 | 176 Kč/m² | 244 Kč/m² |
| 6/2025 | 179 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 3/2025 | 176 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 12/2024 | 177 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 9/2024 | 168 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2024 | 165 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2024 | 163 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 12/2023 | 160 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2023 | 158 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 6/2023 | 156 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2023 | 155 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2022 | 154 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2022 | 153 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 6/2022 | 152 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2022 | 150 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2021 | 149 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2021 | 146 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 6/2021 | 146 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2021 | 143 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2020 | 134 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 9/2020 | 132 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2020 | 130 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 3/2020 | 130 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 12/2019 | 129 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2019 | 129 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 6/2019 | 128 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2019 | 125 Kč/m² | 121 Kč/m² |
| 12/2018 | 120 Kč/m² | 118 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Český Těšín
- Horní Bludovice
Tabulka hodnot
| Období | Český Těšín | Horní Bludovice |
|---|---|---|
| 2025 | 32 465 Kč/m² | 40 136 Kč/m² |
| 2024 | 29 930 Kč/m² | 35 579 Kč/m² |
| 2023 | 27 051 Kč/m² | 30 138 Kč/m² |
| 2022 | 25 097 Kč/m² | 29 719 Kč/m² |
| 2021 | 20 936 Kč/m² | 28 049 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz