Srovnání obcí · statutární město v okrese České Budějovice · statutární město v okrese Zlín
České Budějovice, nebo Zlín?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty stojí podle průměrných cen ČSÚ v Českých Budějovicích i ve Zlíně zhruba stejně, kolem 65 300 Kč/m².
Nájem bytu 2+kk je levnější v Českých Budějovicích: asi 12 480 Kč měsíčně proti 12 700 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 8,7 roku průměrné hrubé mzdy v Českých Budějovicích a 8,8 roku ve Zlíně (mzdy za Jihočeský kraj a Zlínský kraj).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | České Budějovice | Zlín | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 65 460 Kč | 65 154 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,53 mil. Kč | 3,52 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 79 120 Kč | 66 926 Kč | Zlín levnější o 15 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 231 Kč | 235 Kč | České Budějovice levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 480 Kč | 12 700 Kč | České Budějovice levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 29 % | České Budějovice nižší o 1,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 8,7 roku | 8,8 roku | České Budějovice dostupnější o 2 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,2 % | 4,3 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 604 Kč | 14 563 Kč | – |
| Počet obyvatel | 97 128 | 74 917 | – |
| Průměrný věk | 43,6 roku | 45,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +3,9 % | −0,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 35,2 | 25,1 | České Budějovice vyšší o 40 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,1 % | 3,9 % | Zlín nižší o 0,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 6,2 % | 4,4 % | Zlín nižší o 1,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 7 | 14 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 85 | 85 | – |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- České Budějovice
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | České Budějovice | Zlín |
|---|---|---|
| 6/2026 | 231 Kč/m² | 235 Kč/m² |
| 3/2026 | 232 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 12/2025 | 231 Kč/m² | 234 Kč/m² |
| 9/2025 | 228 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2025 | 227 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 224 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2024 | 221 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 9/2024 | 211 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 6/2024 | 205 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 3/2024 | 202 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 12/2023 | 197 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2023 | 195 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2023 | 189 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2022 | 188 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 9/2022 | 187 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 6/2022 | 186 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2022 | 184 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2021 | 185 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2021 | 181 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 6/2021 | 178 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 3/2021 | 173 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 12/2020 | 167 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 9/2020 | 165 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2020 | 163 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 3/2020 | 159 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2019 | 155 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2019 | 155 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2019 | 154 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2019 | 152 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 12/2018 | 148 Kč/m² | 176 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- České Budějovice
- Zlín
Tabulka hodnot
| Období | České Budějovice | Zlín |
|---|---|---|
| 2025 | 65 460 Kč/m² | 65 154 Kč/m² |
| 2024 | 61 860 Kč/m² | 58 122 Kč/m² |
| 2023 | 57 993 Kč/m² | 53 855 Kč/m² |
| 2022 | 52 730 Kč/m² | 50 014 Kč/m² |
| 2021 | 45 431 Kč/m² | 43 681 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz