Srovnání obcí · město v okrese Bruntál · město v okrese Bruntál

Bruntál, nebo Horní Benešov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Horním Benešově: metr čtvereční za 29 382 Kč proti 33 935 Kč v Bruntále, tedy o 13 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 250 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Benešově: asi 8 640 Kč měsíčně proti 9 870 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,6 roku průměrné hrubé mzdy v Bruntále a 3,9 roku v Horním Benešově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelBruntálHorní BenešovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 33 935 Kč 29 382 Kč Horní Benešov levnější o 13 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,83 mil. Kč 1,59 mil. Kč Horní Benešov levnější o 13 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 38 893 Kč 32 381 Kč Horní Benešov levnější o 17 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 183 Kč 160 Kč Horní Benešov levnější o 12 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 870 Kč 8 640 Kč Horní Benešov levnější o 12 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 20 % Horní Benešov nižší o 2,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,6 roku 3,9 roku Horní Benešov dostupnější o 13 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,5 % 6,5 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 571 Kč 6 578 Kč Horní Benešov nižší o 13 %
Počet obyvatel 14 791 2 214 –
Průměrný věk 44,8 roku 43,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −11,2 % −2,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 8,0 26,2 Horní Benešov vyšší o 226 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 11,0 % 9,2 % Horní Benešov nižší o 1,8 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 2,6 % 1,1 % Horní Benešov nižší o 1,5 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 44 30 Bruntál vyšší o 47 %
Dojezd autem mezi obcemi 14 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Horní Benešov: 160 Kč/m² Bruntál: 183 Kč/m²
  • Bruntál
  • Horní Benešov
Tabulka hodnot
ObdobíBruntálHorní Benešov
6/2026183 Kč/m²160 Kč/m²
3/2026178 Kč/m²155 Kč/m²
12/2025170 Kč/m²161 Kč/m²
9/2025169 Kč/m²159 Kč/m²
6/2025166 Kč/m²155 Kč/m²
3/2025166 Kč/m²154 Kč/m²
12/2024169 Kč/m²159 Kč/m²
9/2024167 Kč/m²159 Kč/m²
6/2024166 Kč/m²158 Kč/m²
3/2024165 Kč/m²157 Kč/m²
12/2023165 Kč/m²157 Kč/m²
9/2023165 Kč/m²155 Kč/m²
6/2023164 Kč/m²150 Kč/m²
3/2023163 Kč/m²149 Kč/m²
12/2022164 Kč/m²149 Kč/m²
9/2022165 Kč/m²149 Kč/m²
6/2022165 Kč/m²148 Kč/m²
3/2022165 Kč/m²148 Kč/m²
12/2021168 Kč/m²150 Kč/m²
9/2021165 Kč/m²148 Kč/m²
6/2021165 Kč/m²143 Kč/m²
3/2021162 Kč/m²142 Kč/m²
12/2020156 Kč/m²141 Kč/m²
9/2020157 Kč/m²135 Kč/m²
6/2020155 Kč/m²130 Kč/m²
3/2020152 Kč/m²124 Kč/m²
12/2019151 Kč/m²123 Kč/m²
9/2019150 Kč/m²124 Kč/m²
6/2019150 Kč/m²123 Kč/m²
3/2019149 Kč/m²125 Kč/m²
12/2018148 Kč/m²124 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
15 000 20 000 25 000 30 000 35 000 40 000 2021 2022 2023 2024 2025 Horní Benešov: 29 382 Kč/m² Bruntál: 33 935 Kč/m²
  • Bruntál
  • Horní Benešov
Tabulka hodnot
ObdobíBruntálHorní Benešov
202533 935 Kč/m²29 382 Kč/m²
202432 277 Kč/m²28 149 Kč/m²
202330 507 Kč/m²27 057 Kč/m²
202227 031 Kč/m²24 035 Kč/m²
202121 657 Kč/m²18 591 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz