Srovnání obcí · město v okrese Bruntál · statutární město v okrese Ostrava-město
Horní Benešov, nebo Ostrava?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Horním Benešově: metr čtvereční za 29 382 Kč proti 52 418 Kč v Ostravě, tedy o 44 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,24 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Benešově: asi 8 640 Kč měsíčně proti 10 770 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Horním Benešově a 7,0 roku v Ostravě (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Horním Benešově: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 4,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Horní Benešov | Ostrava | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 29 382 Kč | 52 418 Kč | Horní Benešov levnější o 44 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,59 mil. Kč | 2,83 mil. Kč | Horní Benešov levnější o 44 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 32 381 Kč | 62 218 Kč | Horní Benešov levnější o 48 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 160 Kč | 199 Kč | Horní Benešov levnější o 20 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 8 640 Kč | 10 770 Kč | Horní Benešov levnější o 20 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 20 % | 25 % | Horní Benešov nižší o 4,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 3,9 roku | 7,0 roku | Horní Benešov dostupnější o 44 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,5 % | 4,6 % | Horní Benešov vyšší o 2,0 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 6 578 Kč | 11 708 Kč | Horní Benešov nižší o 44 % |
| Počet obyvatel | 2 214 | 280 853 | – |
| Průměrný věk | 43,4 roku | 44,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,3 % | −4,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 26,2 | 13,1 | Horní Benešov vyšší o 100 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 9,2 % | 8,0 % | Ostrava nižší o 1,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,1 % | 2,3 % | Horní Benešov nižší o 1,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 16 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 30 | 57 | Ostrava vyšší o 90 % |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Horní Benešov
- Ostrava
Tabulka hodnot
| Období | Horní Benešov | Ostrava |
|---|---|---|
| 6/2026 | 160 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2026 | 155 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 161 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2025 | 159 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 6/2025 | 155 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 3/2025 | 154 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2024 | 159 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 9/2024 | 159 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 6/2024 | 158 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2024 | 157 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2023 | 157 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2023 | 155 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 6/2023 | 150 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 3/2023 | 149 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2022 | 149 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2022 | 149 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 6/2022 | 148 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 3/2022 | 148 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 12/2021 | 150 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2021 | 148 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 6/2021 | 143 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 3/2021 | 142 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 12/2020 | 141 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 9/2020 | 135 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2020 | 130 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 3/2020 | 124 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 12/2019 | 123 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 6/2019 | 123 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 3/2019 | 125 Kč/m² | 133 Kč/m² |
| 12/2018 | 124 Kč/m² | 129 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Horní Benešov
- Ostrava
Tabulka hodnot
| Období | Horní Benešov | Ostrava |
|---|---|---|
| 2025 | 29 382 Kč/m² | 52 418 Kč/m² |
| 2024 | 28 149 Kč/m² | 47 230 Kč/m² |
| 2023 | 27 057 Kč/m² | 43 640 Kč/m² |
| 2022 | 24 035 Kč/m² | 39 231 Kč/m² |
| 2021 | 18 591 Kč/m² | 32 751 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz