Srovnání obcí · město v okrese Bruntál · město v okrese Bruntál
Horní Benešov, nebo Krnov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Horním Benešově: metr čtvereční za 29 382 Kč proti 33 935 Kč v Krnově, tedy o 13 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 250 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Benešově: asi 8 640 Kč měsíčně proti 9 240 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Horním Benešově a 4,6 roku v Krnově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Horním Benešově: hrubě 6,5 % ročně z kupní ceny proti 6,1 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Horní Benešov | Krnov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 29 382 Kč | 33 935 Kč | Horní Benešov levnější o 13 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,59 mil. Kč | 1,83 mil. Kč | Horní Benešov levnější o 13 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 32 381 Kč | 38 893 Kč | Horní Benešov levnější o 17 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 160 Kč | 171 Kč | Horní Benešov levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 8 640 Kč | 9 240 Kč | Horní Benešov levnější o 6 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 20 % | 21 % | Horní Benešov nižší o 1,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 3,9 roku | 4,6 roku | Horní Benešov dostupnější o 13 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,5 % | 6,1 % | Horní Benešov vyšší o 0,5 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 6 578 Kč | 7 571 Kč | Horní Benešov nižší o 13 % |
| Počet obyvatel | 2 214 | 22 303 | – |
| Průměrný věk | 43,4 roku | 45,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,3 % | −7,0 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 26,2 | 16,2 | Horní Benešov vyšší o 62 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 9,2 % | 9,1 % | Krnov nižší o 0,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,1 % | 31,1 % | Horní Benešov nižší o 29,9 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 7 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 30 | 49 | Krnov vyšší o 63 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 21 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Horní Benešov
- Krnov
Tabulka hodnot
| Období | Horní Benešov | Krnov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 160 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2026 | 155 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2025 | 161 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2025 | 159 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2025 | 155 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 3/2025 | 154 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2024 | 159 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 9/2024 | 159 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2024 | 158 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2024 | 157 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 12/2023 | 157 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2023 | 155 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2023 | 150 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 3/2023 | 149 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 12/2022 | 149 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 9/2022 | 149 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 6/2022 | 148 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 3/2022 | 148 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 12/2021 | 150 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 9/2021 | 148 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 6/2021 | 143 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 3/2021 | 142 Kč/m² | 132 Kč/m² |
| 12/2020 | 141 Kč/m² | 129 Kč/m² |
| 9/2020 | 135 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 6/2020 | 130 Kč/m² | 125 Kč/m² |
| 3/2020 | 124 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 12/2019 | 123 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 9/2019 | 124 Kč/m² | 123 Kč/m² |
| 6/2019 | 123 Kč/m² | 122 Kč/m² |
| 3/2019 | 125 Kč/m² | 122 Kč/m² |
| 12/2018 | 124 Kč/m² | 116 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Horní Benešov
- Krnov
Tabulka hodnot
| Období | Horní Benešov | Krnov |
|---|---|---|
| 2025 | 29 382 Kč/m² | 33 935 Kč/m² |
| 2024 | 28 149 Kč/m² | 32 277 Kč/m² |
| 2023 | 27 057 Kč/m² | 30 507 Kč/m² |
| 2022 | 24 035 Kč/m² | 27 031 Kč/m² |
| 2021 | 18 591 Kč/m² | 21 657 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz