Srovnání obcí · obec v okrese Uherské Hradiště · město v okrese Uherské Hradiště
Babice, nebo Uherské Hradiště?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Babicích: metr čtvereční za 32 985 Kč proti 54 939 Kč v Uherském Hradišti, tedy o 40 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,19 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Babicích: asi 11 180 Kč měsíčně proti 11 980 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,5 roku průměrné hrubé mzdy v Babicích a 7,4 roku v Uherském Hradišti (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Babicích: hrubě 7,5 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Babice | Uherské Hradiště | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 32 985 Kč | 54 939 Kč | Babice levnější o 40 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,78 mil. Kč | 2,97 mil. Kč | Babice levnější o 40 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 35 951 Kč | 42 607 Kč | Babice levnější o 16 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 207 Kč | 222 Kč | Babice levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 180 Kč | 11 980 Kč | Babice levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 28 % | Babice nižší o 1,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,5 roku | 7,4 roku | Babice dostupnější o 40 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 7,5 % | 4,8 % | Babice vyšší o 2,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 7 364 Kč | 12 287 Kč | Babice nižší o 40 % |
| Počet obyvatel | 1 861 | 24 852 | – |
| Průměrný věk | 44,5 roku | 45,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +4,3 % | −1,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 17,7 | 51,4 | Uherské Hradiště vyšší o 190 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,3 % | 4,6 % | Uherské Hradiště nižší o 0,6 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 29,4 % | 11,5 % | Uherské Hradiště nižší o 17,9 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 84 | 84 | – |
| Dojezd autem mezi obcemi | 14 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Babice
- Uherské Hradiště
Tabulka hodnot
| Období | Babice | Uherské Hradiště |
|---|---|---|
| 6/2026 | 207 Kč/m² | 222 Kč/m² |
| 3/2026 | 208 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 12/2025 | 213 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 9/2025 | 212 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 6/2025 | 213 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 3/2025 | 212 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 12/2024 | 206 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 9/2024 | 201 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2024 | 198 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 3/2024 | 195 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2023 | 192 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 9/2023 | 191 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 6/2023 | 190 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 3/2023 | 189 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 12/2022 | 188 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2022 | 187 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 6/2022 | 186 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 3/2022 | 184 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2021 | 185 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 9/2021 | 179 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 6/2021 | 179 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2021 | 174 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2020 | 174 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2020 | 175 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 6/2020 | 175 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 174 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 12/2019 | 173 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 9/2019 | 169 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2019 | 166 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2019 | 165 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 12/2018 | 167 Kč/m² | 164 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Babice
- Uherské Hradiště
Tabulka hodnot
| Období | Babice | Uherské Hradiště |
|---|---|---|
| 2025 | 32 985 Kč/m² | 54 939 Kč/m² |
| 2024 | 33 539 Kč/m² | 51 517 Kč/m² |
| 2023 | 29 351 Kč/m² | 46 492 Kč/m² |
| 2022 | 28 894 Kč/m² | 41 149 Kč/m² |
| 2021 | 25 340 Kč/m² | 36 160 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz