Srovnání obcí · obec v okrese Uherské Hradiště · obec v okrese Uherské Hradiště

Babice, nebo Jalubí?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 32 985 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Uherské Hradiště a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Babicích: asi 11 180 Kč měsíčně proti 11 720 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,5 roku průměrné hrubé mzdy v Babicích a 4,5 roku v Jalubí (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Jalubí: hrubě 7,9 % ročně z kupní ceny proti 7,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelBabiceJalubíVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 32 985 Kč 32 985 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,78 mil. Kč 1,78 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 35 951 Kč 35 951 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 207 Kč 217 Kč Babice levnější o 5 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 180 Kč 11 720 Kč Babice levnější o 5 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 27 % Babice nižší o 1,3 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,5 roku 4,5 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 7,5 % 7,9 % Jalubí vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 364 Kč 7 364 Kč –
Počet obyvatel 1 861 1 813 –
Průměrný věk 44,5 roku 43,0 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +4,3 % −1,2 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 17,7 17,1 Babice vyšší o 4 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,3 % 4,4 % Jalubí nižší o 0,8 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 29,4 % 4,3 % Jalubí nižší o 25,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 84 72 Babice vyšší o 17 %
Dojezd autem mezi obcemi 11 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
140 160 180 200 220 240 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Jalubí: 217 Kč/m² Babice: 207 Kč/m²
  • Babice
  • Jalubí
Tabulka hodnot
ObdobíBabiceJalubí
6/2026207 Kč/m²217 Kč/m²
3/2026208 Kč/m²216 Kč/m²
12/2025213 Kč/m²215 Kč/m²
9/2025212 Kč/m²213 Kč/m²
6/2025213 Kč/m²215 Kč/m²
3/2025212 Kč/m²208 Kč/m²
12/2024206 Kč/m²207 Kč/m²
9/2024201 Kč/m²201 Kč/m²
6/2024198 Kč/m²198 Kč/m²
3/2024195 Kč/m²196 Kč/m²
12/2023192 Kč/m²194 Kč/m²
9/2023191 Kč/m²192 Kč/m²
6/2023190 Kč/m²192 Kč/m²
3/2023189 Kč/m²192 Kč/m²
12/2022188 Kč/m²192 Kč/m²
9/2022187 Kč/m²192 Kč/m²
6/2022186 Kč/m²191 Kč/m²
3/2022184 Kč/m²189 Kč/m²
12/2021185 Kč/m²191 Kč/m²
9/2021179 Kč/m²186 Kč/m²
6/2021179 Kč/m²182 Kč/m²
3/2021174 Kč/m²179 Kč/m²
12/2020174 Kč/m²173 Kč/m²
9/2020175 Kč/m²168 Kč/m²
6/2020175 Kč/m²168 Kč/m²
3/2020174 Kč/m²166 Kč/m²
12/2019173 Kč/m²160 Kč/m²
9/2019169 Kč/m²156 Kč/m²
6/2019166 Kč/m²156 Kč/m²
3/2019165 Kč/m²156 Kč/m²
12/2018167 Kč/m²154 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
22 500 25 000 27 500 30 000 32 500 35 000 2021 2022 2023 2024 2025 Jalubí: 32 985 Kč/m² Babice: 32 985 Kč/m²
  • Babice
  • Jalubí
Tabulka hodnot
ObdobíBabiceJalubí
202532 985 Kč/m²32 985 Kč/m²
202433 539 Kč/m²33 539 Kč/m²
202329 351 Kč/m²29 351 Kč/m²
202228 894 Kč/m²28 894 Kč/m²
202125 340 Kč/m²25 340 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz