Srovnání obcí · obec v okrese Beroun · město v okrese Beroun

Vysoký Újezd, nebo Žebrák?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 59 200 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Beroun a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Žebráku: asi 13 230 Kč měsíčně proti 15 500 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,0 roku průměrné hrubé mzdy ve Vysokém Újezdě a 7,0 roku v Žebráku (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Vysokém Újezdě: hrubě 5,8 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelVysoký ÚjezdŽebrákVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 59 200 Kč 59 200 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,20 mil. Kč 3,20 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 57 534 Kč 57 534 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 287 Kč 245 Kč Žebrák levnější o 15 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 500 Kč 13 230 Kč Žebrák levnější o 15 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 27 % Žebrák nižší o 4,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,0 roku 7,0 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,8 % 5,0 % Vysoký Újezd vyšší o 0,9 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 239 Kč 13 239 Kč –
Počet obyvatel 2 137 2 243 –
Průměrný věk 33,4 roku 44,2 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +189,6 % +4,6 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 290,1 28,1 Vysoký Újezd vyšší o 933 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 2,6 % 2,8 % Vysoký Újezd nižší o 0,2 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 0,0 % 0,4 % Vysoký Újezd nižší o 0,4 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 3,9 % 0,0 % Žebrák nižší o 3,9 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 89 86 Vysoký Újezd vyšší o 3 %
Dojezd autem mezi obcemi 25 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Žebrák: 245 Kč/m² Vysoký Újezd: 287 Kč/m²
  • Vysoký Újezd
  • Žebrák
Tabulka hodnot
ObdobíVysoký ÚjezdŽebrák
6/2026287 Kč/m²245 Kč/m²
3/2026301 Kč/m²243 Kč/m²
12/2025293 Kč/m²238 Kč/m²
9/2025287 Kč/m²240 Kč/m²
6/2025276 Kč/m²234 Kč/m²
3/2025267 Kč/m²221 Kč/m²
12/2024263 Kč/m²217 Kč/m²
9/2024255 Kč/m²212 Kč/m²
6/2024253 Kč/m²208 Kč/m²
3/2024250 Kč/m²203 Kč/m²
12/2023248 Kč/m²200 Kč/m²
9/2023246 Kč/m²198 Kč/m²
6/2023251 Kč/m²197 Kč/m²
3/2023249 Kč/m²195 Kč/m²
12/2022248 Kč/m²194 Kč/m²
9/2022248 Kč/m²192 Kč/m²
6/2022247 Kč/m²192 Kč/m²
3/2022245 Kč/m²191 Kč/m²
12/2021247 Kč/m²190 Kč/m²
9/2021244 Kč/m²190 Kč/m²
6/2021239 Kč/m²189 Kč/m²
3/2021233 Kč/m²191 Kč/m²
12/2020222 Kč/m²177 Kč/m²
9/2020215 Kč/m²179 Kč/m²
6/2020211 Kč/m²172 Kč/m²
3/2020207 Kč/m²168 Kč/m²
12/2019205 Kč/m²164 Kč/m²
9/2019207 Kč/m²168 Kč/m²
6/2019206 Kč/m²174 Kč/m²
3/2019207 Kč/m²175 Kč/m²
12/2018207 Kč/m²171 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Žebrák: 59 200 Kč/m² Vysoký Újezd: 59 200 Kč/m²
  • Vysoký Újezd
  • Žebrák
Tabulka hodnot
ObdobíVysoký ÚjezdŽebrák
202559 200 Kč/m²59 200 Kč/m²
202441 683 Kč/m²54 493 Kč/m²
202339 005 Kč/m²49 653 Kč/m²
202236 891 Kč/m²42 580 Kč/m²
202133 052 Kč/m²35 833 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz