Srovnání obcí · město v okrese Kladno · obec v okrese Kladno

Velvary, nebo Vinařice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 57 841 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Kladno a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Vinařicích: asi 13 450 Kč měsíčně proti 13 880 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,9 roku průměrné hrubé mzdy ve Velvarech a 6,9 roku ve Vinařicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Velvarech: hrubě 5,3 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelVelvaryVinařiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 57 841 Kč 57 841 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,12 mil. Kč 3,12 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 56 983 Kč 56 983 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 257 Kč 249 Kč Vinařice levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 13 880 Kč 13 450 Kč Vinařice levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 28 % 27 % Vinařice nižší o 0,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,9 roku 6,9 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,3 % 5,2 % Velvary vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 12 908 Kč 12 908 Kč –
Počet obyvatel 3 147 2 137 –
Průměrný věk 44,3 roku 43,0 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +2,0 % +5,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 34,0 32,8 Velvary vyšší o 4 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,0 % 3,5 % Vinařice nižší o 1,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,2 % 0,3 % Vinařice nižší o 3,0 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 57 61 Vinařice vyšší o 7 %
Dojezd autem mezi obcemi 23 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vinařice: 249 Kč/m² Velvary: 257 Kč/m²
  • Velvary
  • Vinařice
Tabulka hodnot
ObdobíVelvaryVinařice
6/2026257 Kč/m²249 Kč/m²
3/2026252 Kč/m²241 Kč/m²
12/2025263 Kč/m²240 Kč/m²
9/2025265 Kč/m²239 Kč/m²
6/2025263 Kč/m²240 Kč/m²
3/2025256 Kč/m²242 Kč/m²
12/2024249 Kč/m²236 Kč/m²
9/2024230 Kč/m²217 Kč/m²
6/2024223 Kč/m²211 Kč/m²
3/2024217 Kč/m²205 Kč/m²
12/2023211 Kč/m²198 Kč/m²
9/2023207 Kč/m²192 Kč/m²
6/2023207 Kč/m²191 Kč/m²
3/2023204 Kč/m²185 Kč/m²
12/2022204 Kč/m²185 Kč/m²
9/2022203 Kč/m²185 Kč/m²
6/2022201 Kč/m²184 Kč/m²
3/2022199 Kč/m²184 Kč/m²
12/2021198 Kč/m²188 Kč/m²
9/2021195 Kč/m²185 Kč/m²
6/2021189 Kč/m²182 Kč/m²
3/2021187 Kč/m²182 Kč/m²
12/2020186 Kč/m²182 Kč/m²
9/2020185 Kč/m²183 Kč/m²
6/2020186 Kč/m²178 Kč/m²
3/2020179 Kč/m²168 Kč/m²
12/2019177 Kč/m²164 Kč/m²
9/2019181 Kč/m²160 Kč/m²
6/2019178 Kč/m²156 Kč/m²
3/2019171 Kč/m²149 Kč/m²
12/2018168 Kč/m²145 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vinařice: 57 841 Kč/m² Velvary: 57 841 Kč/m²
  • Velvary
  • Vinařice
Tabulka hodnot
ObdobíVelvaryVinařice
202557 841 Kč/m²57 841 Kč/m²
202456 081 Kč/m²56 081 Kč/m²
202349 266 Kč/m²49 266 Kč/m²
202241 343 Kč/m²41 343 Kč/m²
202134 506 Kč/m²34 506 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz