Srovnání obcí · město v okrese Praha-západ · obec v okrese Praha-západ
Roztoky, nebo Vestec?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 64 919 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-západ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 17 660 Kč a 17 770 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,7 roku průměrné hrubé mzdy v Roztokách a 7,7 roku ve Vestci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Roztoky | Vestec | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 64 919 Kč | 64 919 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,51 mil. Kč | 3,51 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 95 225 Kč | 95 225 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 327 Kč | 329 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 17 660 Kč | 17 770 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 36 % | 36 % | Roztoky nižší o 0,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,7 roku | 7,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,0 % | 6,1 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 14 521 Kč | 14 521 Kč | – |
| Počet obyvatel | 9 147 | 3 252 | – |
| Průměrný věk | 40,4 roku | 37,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +11,4 % | +34,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 39,8 | 84,9 | Vestec vyšší o 113 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,9 % | 1,9 % | Vestec nižší o 1,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,1 % | 0,7 % | Vestec nižší o 1,4 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 93 | 98 | Vestec vyšší o 5 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 39 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Roztoky
- Vestec
Tabulka hodnot
| Období | Roztoky | Vestec |
|---|---|---|
| 6/2026 | 327 Kč/m² | 329 Kč/m² |
| 3/2026 | 331 Kč/m² | 331 Kč/m² |
| 12/2025 | 308 Kč/m² | 327 Kč/m² |
| 9/2025 | 305 Kč/m² | 327 Kč/m² |
| 6/2025 | 302 Kč/m² | 324 Kč/m² |
| 3/2025 | 294 Kč/m² | 324 Kč/m² |
| 12/2024 | 290 Kč/m² | 316 Kč/m² |
| 9/2024 | 269 Kč/m² | 286 Kč/m² |
| 6/2024 | 262 Kč/m² | 279 Kč/m² |
| 3/2024 | 256 Kč/m² | 273 Kč/m² |
| 12/2023 | 250 Kč/m² | 266 Kč/m² |
| 9/2023 | 245 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 6/2023 | 251 Kč/m² | 265 Kč/m² |
| 3/2023 | 245 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 12/2022 | 243 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 9/2022 | 242 Kč/m² | 263 Kč/m² |
| 6/2022 | 241 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 3/2022 | 239 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 12/2021 | 235 Kč/m² | 262 Kč/m² |
| 9/2021 | 236 Kč/m² | 259 Kč/m² |
| 6/2021 | 232 Kč/m² | 256 Kč/m² |
| 3/2021 | 227 Kč/m² | 250 Kč/m² |
| 12/2020 | 226 Kč/m² | 244 Kč/m² |
| 9/2020 | 226 Kč/m² | 241 Kč/m² |
| 6/2020 | 217 Kč/m² | 236 Kč/m² |
| 3/2020 | 212 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2019 | 203 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 9/2019 | 206 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 6/2019 | 203 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 3/2019 | 201 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 12/2018 | 197 Kč/m² | 214 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Roztoky
- Vestec
Tabulka hodnot
| Období | Roztoky | Vestec |
|---|---|---|
| 2025 | 64 919 Kč/m² | 64 919 Kč/m² |
| 2024 | 56 741 Kč/m² | 56 741 Kč/m² |
| 2023 | 51 125 Kč/m² | 51 125 Kč/m² |
| 2022 | 47 871 Kč/m² | 47 871 Kč/m² |
| 2021 | 41 510 Kč/m² | 41 510 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz