Srovnání obcí · město v okrese Brno-venkov · město v okrese Brno-venkov

Pohořelice, nebo Šlapanice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 62 159 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Brno-venkov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Šlapanicích: asi 14 990 Kč měsíčně proti 15 160 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,6 roku průměrné hrubé mzdy v Pohořelicích a 7,6 roku ve Šlapanicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Srovnání v číslech

UkazatelPohořeliceŠlapaniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 62 159 Kč 62 159 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,36 mil. Kč 3,36 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 54 356 Kč 54 356 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 281 Kč 278 Kč Šlapanice levnější o 1 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 15 160 Kč 14 990 Kč Šlapanice levnější o 1 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 32 % 31 % Šlapanice nižší o 0,4 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,6 roku 7,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,4 % 5,4 % –
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 901 Kč 13 901 Kč –
Počet obyvatel 6 299 7 940 –
Průměrný věk 40,5 roku 42,7 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +30,8 % +8,2 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 88,7 43,7 Pohořelice vyšší o 103 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,3 % 4,0 % Šlapanice nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,2 % 9,3 % Pohořelice nižší o 8,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 1 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 68 93 Šlapanice vyšší o 37 %
Dojezd autem mezi obcemi 31 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Šlapanice: 278 Kč/m² Pohořelice: 281 Kč/m²
  • Pohořelice
  • Šlapanice
Tabulka hodnot
ObdobíPohořeliceŠlapanice
6/2026281 Kč/m²278 Kč/m²
3/2026275 Kč/m²268 Kč/m²
12/2025275 Kč/m²269 Kč/m²
9/2025274 Kč/m²267 Kč/m²
6/2025266 Kč/m²260 Kč/m²
3/2025277 Kč/m²259 Kč/m²
12/2024280 Kč/m²247 Kč/m²
9/2024252 Kč/m²240 Kč/m²
6/2024245 Kč/m²234 Kč/m²
3/2024239 Kč/m²230 Kč/m²
12/2023233 Kč/m²225 Kč/m²
9/2023225 Kč/m²222 Kč/m²
6/2023222 Kč/m²221 Kč/m²
3/2023213 Kč/m²218 Kč/m²
12/2022212 Kč/m²218 Kč/m²
9/2022211 Kč/m²217 Kč/m²
6/2022211 Kč/m²217 Kč/m²
3/2022209 Kč/m²216 Kč/m²
12/2021207 Kč/m²219 Kč/m²
9/2021208 Kč/m²215 Kč/m²
6/2021208 Kč/m²215 Kč/m²
3/2021196 Kč/m²205 Kč/m²
12/2020190 Kč/m²207 Kč/m²
9/2020187 Kč/m²210 Kč/m²
6/2020180 Kč/m²211 Kč/m²
3/2020175 Kč/m²217 Kč/m²
12/2019174 Kč/m²212 Kč/m²
9/2019174 Kč/m²211 Kč/m²
6/2019172 Kč/m²210 Kč/m²
3/2019168 Kč/m²202 Kč/m²
12/2018159 Kč/m²195 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Šlapanice: 62 159 Kč/m² Pohořelice: 62 159 Kč/m²
  • Pohořelice
  • Šlapanice
Tabulka hodnot
ObdobíPohořeliceŠlapanice
202562 159 Kč/m²62 159 Kč/m²
202456 218 Kč/m²56 218 Kč/m²
202349 053 Kč/m²49 053 Kč/m²
202242 759 Kč/m²42 759 Kč/m²
202137 306 Kč/m²37 306 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Pohořelice s…

Porovnat Šlapanice s…