Srovnání obcí · město v okrese Zlín · město v okrese Zlín
Otrokovice, nebo Vizovice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější ve Vizovicích: metr čtvereční za 49 820 Kč proti 58 865 Kč v Otrokovicích, tedy o 15 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 490 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Vizovicích: asi 11 580 Kč měsíčně proti 11 750 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 8,0 roku průměrné hrubé mzdy v Otrokovicích a 6,7 roku ve Vizovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc ve Vizovicích: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Otrokovice | Vizovice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 58 865 Kč | 49 820 Kč | Vizovice levnější o 15 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,18 mil. Kč | 2,69 mil. Kč | Vizovice levnější o 15 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 48 427 Kč | 42 081 Kč | Vizovice levnější o 13 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 218 Kč | 215 Kč | Vizovice levnější o 1 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 750 Kč | 11 580 Kč | Vizovice levnější o 1 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 27 % | Vizovice nižší o 0,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 8,0 roku | 6,7 roku | Vizovice dostupnější o 15 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,4 % | 5,2 % | Vizovice vyšší o 0,7 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 156 Kč | 11 129 Kč | Vizovice nižší o 15 % |
| Počet obyvatel | 17 239 | 4 776 | – |
| Průměrný věk | 46,1 roku | 43,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −5,1 % | +1,3 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 15,3 | 28,7 | Vizovice vyšší o 87 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,2 % | 2,9 % | Vizovice nižší o 1,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,3 % | 7,0 % | Otrokovice nižší o 5,7 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 2 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 51 | 92 | Vizovice vyšší o 80 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 35 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Otrokovice
- Vizovice
Tabulka hodnot
| Období | Otrokovice | Vizovice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 218 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 3/2026 | 205 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 12/2025 | 222 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2025 | 220 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2025 | 218 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 3/2025 | 219 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 12/2024 | 220 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2024 | 207 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 6/2024 | 205 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 3/2024 | 202 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2023 | 200 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2023 | 197 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2023 | 196 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2023 | 194 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 12/2022 | 194 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2022 | 194 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2022 | 193 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2022 | 192 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2021 | 195 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2021 | 195 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2021 | 192 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 3/2021 | 188 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2020 | 180 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2020 | 181 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2020 | 178 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 3/2020 | 180 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 12/2019 | 177 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 9/2019 | 180 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2019 | 179 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 3/2019 | 178 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2018 | 169 Kč/m² | 171 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Otrokovice
- Vizovice
Tabulka hodnot
| Období | Otrokovice | Vizovice |
|---|---|---|
| 2025 | 58 865 Kč/m² | 49 820 Kč/m² |
| 2024 | 55 423 Kč/m² | 46 330 Kč/m² |
| 2023 | 51 782 Kč/m² | 42 190 Kč/m² |
| 2022 | 47 102 Kč/m² | 35 776 Kč/m² |
| 2021 | 38 741 Kč/m² | 31 334 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz