Srovnání obcí · obec v okrese Uherské Hradiště · obec v okrese Uherské Hradiště
Nivnice, nebo Vlčnov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 293 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Uherské Hradiště a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 11 830 Kč a 11 770 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Nivnici a 6,7 roku ve Vlčnově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Nivnice | Vlčnov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 293 Kč | 49 293 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,66 mil. Kč | 2,66 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 35 205 Kč | 35 205 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 219 Kč | 218 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 830 Kč | 11 770 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 27 % | Vlčnov nižší o 0,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,7 roku | 6,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,3 % | 5,3 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 005 Kč | 11 005 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 347 | 2 936 | – |
| Průměrný věk | 43,4 roku | 44,2 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +0,4 % | −2,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 40,9 | 19,1 | Nivnice vyšší o 115 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,4 % | 3,4 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 7,1 % | 0,0 % | Vlčnov nižší o 7,1 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 91 | 79 | Nivnice vyšší o 15 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 12 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Nivnice
- Vlčnov
Tabulka hodnot
| Období | Nivnice | Vlčnov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 219 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 3/2026 | 213 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 12/2025 | 208 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2025 | 210 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 6/2025 | 209 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2025 | 206 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2024 | 201 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2024 | 195 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 6/2024 | 192 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2024 | 189 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2023 | 186 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2023 | 184 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 6/2023 | 183 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 3/2023 | 180 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 12/2022 | 180 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2022 | 180 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2022 | 180 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2022 | 179 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2021 | 178 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 9/2021 | 177 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 6/2021 | 176 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 3/2021 | 174 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2020 | 167 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2020 | 165 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2020 | 165 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2020 | 155 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2019 | 150 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 9/2019 | 152 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 6/2019 | 150 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 3/2019 | 147 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 12/2018 | 143 Kč/m² | 147 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Nivnice
- Vlčnov
Tabulka hodnot
| Období | Nivnice | Vlčnov |
|---|---|---|
| 2025 | 49 293 Kč/m² | 49 293 Kč/m² |
| 2024 | 46 663 Kč/m² | 46 663 Kč/m² |
| 2023 | 41 504 Kč/m² | 41 504 Kč/m² |
| 2022 | 38 634 Kč/m² | 38 634 Kč/m² |
| 2021 | 30 686 Kč/m² | 30 686 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz