Srovnání obcí · město v okrese Hradec Králové · obec v okrese Hradec Králové

Nechanice, nebo Stěžery?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 52 526 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hradec Králové a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Nechanicích: asi 11 450 Kč měsíčně proti 12 960 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,8 roku průměrné hrubé mzdy v Nechanicích a 6,8 roku ve Stěžerách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Stěžerách: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.

Srovnání v číslech

UkazatelNechaniceStěžeryVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 52 526 Kč 52 526 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,84 mil. Kč 2,84 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 424 Kč 45 424 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 212 Kč 240 Kč Nechanice levnější o 12 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 450 Kč 12 960 Kč Nechanice levnější o 12 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 29 % Nechanice nižší o 3,4 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,8 roku 6,8 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 4,8 % 5,5 % Stěžery vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 11 749 Kč 11 749 Kč –
Počet obyvatel 2 545 2 140 –
Průměrný věk 42,3 roku 42,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +10,5 % +12,8 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 62,9 59,3 Nechanice vyšší o 6 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,1 % 2,6 % Stěžery nižší o 1,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,0 % 1,0 % –
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 83 95 Stěžery vyšší o 14 %
Dojezd autem mezi obcemi 11 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Stěžery: 240 Kč/m² Nechanice: 212 Kč/m²
  • Nechanice
  • Stěžery
Tabulka hodnot
ObdobíNechaniceStěžery
6/2026212 Kč/m²240 Kč/m²
3/2026218 Kč/m²239 Kč/m²
12/2025211 Kč/m²230 Kč/m²
9/2025209 Kč/m²233 Kč/m²
6/2025207 Kč/m²233 Kč/m²
3/2025205 Kč/m²225 Kč/m²
12/2024199 Kč/m²214 Kč/m²
9/2024189 Kč/m²211 Kč/m²
6/2024184 Kč/m²209 Kč/m²
3/2024179 Kč/m²206 Kč/m²
12/2023175 Kč/m²203 Kč/m²
9/2023171 Kč/m²202 Kč/m²
6/2023168 Kč/m²202 Kč/m²
3/2023165 Kč/m²200 Kč/m²
12/2022164 Kč/m²200 Kč/m²
9/2022163 Kč/m²198 Kč/m²
6/2022162 Kč/m²196 Kč/m²
3/2022162 Kč/m²195 Kč/m²
12/2021160 Kč/m²192 Kč/m²
9/2021159 Kč/m²189 Kč/m²
6/2021158 Kč/m²186 Kč/m²
3/2021157 Kč/m²185 Kč/m²
12/2020153 Kč/m²181 Kč/m²
9/2020151 Kč/m²180 Kč/m²
6/2020145 Kč/m²174 Kč/m²
3/2020143 Kč/m²169 Kč/m²
12/2019142 Kč/m²164 Kč/m²
9/2019141 Kč/m²167 Kč/m²
6/2019141 Kč/m²165 Kč/m²
3/2019140 Kč/m²162 Kč/m²
12/2018134 Kč/m²153 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Stěžery: 52 526 Kč/m² Nechanice: 52 526 Kč/m²
  • Nechanice
  • Stěžery
Tabulka hodnot
ObdobíNechaniceStěžery
202552 526 Kč/m²52 526 Kč/m²
202446 555 Kč/m²46 555 Kč/m²
202342 696 Kč/m²42 696 Kč/m²
202238 390 Kč/m²38 390 Kč/m²
202132 664 Kč/m²32 664 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz