Srovnání obcí · statutární město v okrese Hradec Králové · město v okrese Hradec Králové
Hradec Králové, nebo Nechanice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Nechanicích: metr čtvereční za 52 526 Kč proti 72 420 Kč v Hradci Králové, tedy o 27 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 1,07 mil. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Nechanicích: asi 11 450 Kč měsíčně proti 14 340 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 9,4 roku průměrné hrubé mzdy v Hradci Králové a 6,8 roku v Nechanicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Nechanicích: hrubě 4,8 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Hradec Králové | Nechanice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 72 420 Kč | 52 526 Kč | Nechanice levnější o 27 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,91 mil. Kč | 2,84 mil. Kč | Nechanice levnější o 27 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 78 407 Kč | 45 424 Kč | Nechanice levnější o 42 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 266 Kč | 212 Kč | Nechanice levnější o 20 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 14 340 Kč | 11 450 Kč | Nechanice levnější o 20 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 32 % | 26 % | Nechanice nižší o 6,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 9,4 roku | 6,8 roku | Nechanice dostupnější o 27 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,4 % | 4,8 % | Nechanice vyšší o 0,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 16 176 Kč | 11 749 Kč | Nechanice nižší o 27 % |
| Počet obyvatel | 93 534 | 2 545 | – |
| Průměrný věk | 44,8 roku | 42,3 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +0,7 % | +10,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 26,5 | 62,9 | Nechanice vyšší o 137 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,8 % | 4,1 % | Hradec Králové nižší o 0,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 7,8 % | 1,0 % | Nechanice nižší o 6,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 3 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 85 | 83 | Hradec Králové vyšší o 2 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 22 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Hradec Králové
- Nechanice
Tabulka hodnot
| Období | Hradec Králové | Nechanice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 266 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 3/2026 | 261 Kč/m² | 218 Kč/m² |
| 12/2025 | 257 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 9/2025 | 255 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 6/2025 | 250 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 3/2025 | 246 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2024 | 243 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 9/2024 | 232 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2024 | 227 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2024 | 223 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2023 | 218 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 9/2023 | 214 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2023 | 211 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2023 | 207 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 12/2022 | 206 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2022 | 205 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 6/2022 | 204 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2022 | 203 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2021 | 202 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2021 | 200 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2021 | 197 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 3/2021 | 193 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2020 | 187 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 9/2020 | 184 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 6/2020 | 180 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2020 | 176 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 12/2019 | 171 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 9/2019 | 172 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 6/2019 | 170 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 3/2019 | 168 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 12/2018 | 162 Kč/m² | 134 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Hradec Králové
- Nechanice
Tabulka hodnot
| Období | Hradec Králové | Nechanice |
|---|---|---|
| 2025 | 72 420 Kč/m² | 52 526 Kč/m² |
| 2024 | 69 154 Kč/m² | 46 555 Kč/m² |
| 2023 | 64 219 Kč/m² | 42 696 Kč/m² |
| 2022 | 58 623 Kč/m² | 38 390 Kč/m² |
| 2021 | 48 853 Kč/m² | 32 664 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz