Srovnání obcí · obec v okrese Hradec Králové · obec v okrese Hradec Králové
Předměřice nad Labem, nebo Stěžery?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Předměřicích nad Labem: metr čtvereční za 38 755 Kč proti 52 526 Kč ve Stěžerách, tedy o 26 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 740 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Stěžerách: asi 12 960 Kč měsíčně proti 13 180 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,0 roku průměrné hrubé mzdy v Předměřicích nad Labem a 6,8 roku ve Stěžerách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Předměřicích nad Labem: hrubě 7,6 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Předměřice nad Labem | Stěžery | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 38 755 Kč | 52 526 Kč | Předměřice nad Labem levnější o 26 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,09 mil. Kč | 2,84 mil. Kč | Předměřice nad Labem levnější o 26 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 47 166 Kč | 45 424 Kč | Stěžery levnější o 4 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 244 Kč | 240 Kč | Stěžery levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 180 Kč | 12 960 Kč | Stěžery levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 29 % | Stěžery nižší o 0,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,0 roku | 6,8 roku | Předměřice nad Labem dostupnější o 26 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 7,6 % | 5,5 % | Předměřice nad Labem vyšší o 2,1 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 647 Kč | 11 749 Kč | Předměřice nad Labem nižší o 26 % |
| Počet obyvatel | 1 968 | 2 140 | – |
| Průměrný věk | 41,8 roku | 42,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +4,2 % | +12,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 37,1 | 59,3 | Stěžery vyšší o 60 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,3 % | 2,6 % | Stěžery nižší o 0,7 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 1,0 % | Předměřice nad Labem nižší o 1,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 98 | 95 | Předměřice nad Labem vyšší o 3 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 12 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Předměřice nad Labem
- Stěžery
Tabulka hodnot
| Období | Předměřice nad Labem | Stěžery |
|---|---|---|
| 6/2026 | 244 Kč/m² | 240 Kč/m² |
| 3/2026 | 245 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 239 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 9/2025 | 242 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2025 | 236 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 234 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 12/2024 | 227 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 9/2024 | 214 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2024 | 208 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2024 | 202 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 12/2023 | 196 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 9/2023 | 192 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 3/2023 | 188 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 12/2022 | 187 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 9/2022 | 187 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 6/2022 | 186 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2022 | 185 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2021 | 187 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 187 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2021 | 185 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2021 | 178 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2020 | 167 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2020 | 163 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2020 | 157 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 153 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 12/2019 | 150 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2019 | 155 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2019 | 155 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2019 | 154 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2018 | 148 Kč/m² | 153 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Předměřice nad Labem
- Stěžery
Tabulka hodnot
| Období | Předměřice nad Labem | Stěžery |
|---|---|---|
| 2025 | 38 755 Kč/m² | 52 526 Kč/m² |
| 2024 | 37 868 Kč/m² | 46 555 Kč/m² |
| 2023 | 33 234 Kč/m² | 42 696 Kč/m² |
| 2022 | 35 336 Kč/m² | 38 390 Kč/m² |
| 2021 | 28 308 Kč/m² | 32 664 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz