Srovnání obcí · město v okrese Nymburk · město v okrese Nymburk
Lysá nad Labem, nebo Nymburk?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 60 237 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Nymburk a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 13 930 Kč a 14 070 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,1 roku průměrné hrubé mzdy v Lysé nad Labem a 7,1 roku v Nymburce (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Lysá nad Labem | Nymburk | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 60 237 Kč | 60 237 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,25 mil. Kč | 3,25 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 55 663 Kč | 55 663 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 258 Kč | 261 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 930 Kč | 14 070 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 28 % | 29 % | Lysá nad Labem nižší o 0,3 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,1 roku | 7,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,1 % | 5,2 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 13 446 Kč | 13 446 Kč | – |
| Počet obyvatel | 10 072 | 15 795 | – |
| Průměrný věk | 41,7 roku | 43,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,9 % | +5,4 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 39,9 | 33,6 | Lysá nad Labem vyšší o 19 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,3 % | 6,6 % | Lysá nad Labem nižší o 2,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 4,7 % | 2,7 % | Nymburk nižší o 2,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 72 | 60 | Lysá nad Labem vyšší o 20 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 21 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Lysá nad Labem
- Nymburk
Tabulka hodnot
| Období | Lysá nad Labem | Nymburk |
|---|---|---|
| 6/2026 | 258 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 3/2026 | 256 Kč/m² | 260 Kč/m² |
| 12/2025 | 253 Kč/m² | 261 Kč/m² |
| 9/2025 | 246 Kč/m² | 257 Kč/m² |
| 6/2025 | 251 Kč/m² | 258 Kč/m² |
| 3/2025 | 250 Kč/m² | 255 Kč/m² |
| 12/2024 | 239 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 9/2024 | 237 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 6/2024 | 234 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 3/2024 | 230 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 12/2023 | 227 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2023 | 224 Kč/m² | 212 Kč/m² |
| 6/2023 | 222 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2023 | 217 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 12/2022 | 217 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 9/2022 | 218 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 6/2022 | 218 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 3/2022 | 218 Kč/m² | 205 Kč/m² |
| 12/2021 | 220 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2021 | 222 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 6/2021 | 219 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2021 | 217 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2020 | 210 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 9/2020 | 207 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2020 | 202 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2020 | 196 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2019 | 190 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2019 | 194 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 6/2019 | 192 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2019 | 191 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2018 | 190 Kč/m² | 165 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Lysá nad Labem
- Nymburk
Tabulka hodnot
| Období | Lysá nad Labem | Nymburk |
|---|---|---|
| 2025 | 60 237 Kč/m² | 60 237 Kč/m² |
| 2024 | 55 963 Kč/m² | 55 963 Kč/m² |
| 2023 | 50 421 Kč/m² | 50 421 Kč/m² |
| 2022 | 46 201 Kč/m² | 46 201 Kč/m² |
| 2021 | 35 323 Kč/m² | 39 813 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz