Srovnání obcí · město v okrese Zlín · město v okrese Zlín

Luhačovice, nebo Vizovice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 49 820 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Zlín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Vizovicích: asi 11 580 Kč měsíčně proti 13 510 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,7 roku průměrné hrubé mzdy v Luhačovicích a 6,7 roku ve Vizovicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Luhačovicích: hrubě 6,0 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLuhačoviceVizoviceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 49 820 Kč 49 820 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,69 mil. Kč 2,69 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 081 Kč 42 081 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 250 Kč 215 Kč Vizovice levnější o 14 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 13 510 Kč 11 580 Kč Vizovice levnější o 14 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 31 % 27 % Vizovice nižší o 4,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,7 roku 6,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,0 % 5,2 % Luhačovice vyšší o 0,9 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 11 129 Kč 11 129 Kč –
Počet obyvatel 4 978 4 776 –
Průměrný věk 46,5 roku 43,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −2,1 % +1,3 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 25,1 28,7 Vizovice vyšší o 14 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,7 % 2,9 % Vizovice nižší o 0,8 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 6,0 % 7,0 % Luhačovice nižší o 1,0 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 7 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 89 92 Vizovice vyšší o 3 %
Dojezd autem mezi obcemi 21 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Vizovice: 215 Kč/m² Luhačovice: 250 Kč/m²
  • Luhačovice
  • Vizovice
Tabulka hodnot
ObdobíLuhačoviceVizovice
6/2026250 Kč/m²215 Kč/m²
3/2026241 Kč/m²217 Kč/m²
12/2025259 Kč/m²215 Kč/m²
9/2025250 Kč/m²213 Kč/m²
6/2025249 Kč/m²214 Kč/m²
3/2025242 Kč/m²210 Kč/m²
12/2024246 Kč/m²204 Kč/m²
9/2024223 Kč/m²198 Kč/m²
6/2024217 Kč/m²195 Kč/m²
3/2024209 Kč/m²191 Kč/m²
12/2023202 Kč/m²189 Kč/m²
9/2023196 Kč/m²189 Kč/m²
6/2023190 Kč/m²188 Kč/m²
3/2023185 Kč/m²187 Kč/m²
12/2022183 Kč/m²187 Kč/m²
9/2022181 Kč/m²187 Kč/m²
6/2022179 Kč/m²187 Kč/m²
3/2022177 Kč/m²186 Kč/m²
12/2021174 Kč/m²184 Kč/m²
9/2021172 Kč/m²183 Kč/m²
6/2021172 Kč/m²182 Kč/m²
3/2021171 Kč/m²182 Kč/m²
12/2020165 Kč/m²181 Kč/m²
9/2020164 Kč/m²175 Kč/m²
6/2020165 Kč/m²176 Kč/m²
3/2020166 Kč/m²177 Kč/m²
12/2019166 Kč/m²178 Kč/m²
9/2019167 Kč/m²176 Kč/m²
6/2019168 Kč/m²176 Kč/m²
3/2019168 Kč/m²176 Kč/m²
12/2018165 Kč/m²171 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Vizovice: 49 820 Kč/m² Luhačovice: 49 820 Kč/m²
  • Luhačovice
  • Vizovice
Tabulka hodnot
ObdobíLuhačoviceVizovice
202549 820 Kč/m²49 820 Kč/m²
202446 330 Kč/m²46 330 Kč/m²
202342 190 Kč/m²42 190 Kč/m²
202235 776 Kč/m²35 776 Kč/m²
202131 334 Kč/m²31 334 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz