Srovnání obcí · město v okrese Louny · městys v okrese Louny

Louny, nebo Peruc?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Peruci: metr čtvereční za 32 106 Kč proti 41 541 Kč v Lounech, tedy o 23 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 510 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Lounech: asi 10 650 Kč měsíčně proti 11 450 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,4 roku průměrné hrubé mzdy v Lounech a 4,2 roku v Peruci (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Peruci: hrubě 7,9 % ročně z kupní ceny proti 5,7 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLounyPerucVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 541 Kč 32 106 Kč Peruc levnější o 23 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,24 mil. Kč 1,73 mil. Kč Peruc levnější o 23 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 46 682 Kč 38 120 Kč Peruc levnější o 18 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 197 Kč 212 Kč Louny levnější o 7 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 650 Kč 11 450 Kč Louny levnější o 7 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 26 % Louny nižší o 1,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,4 roku 4,2 roku Peruc dostupnější o 23 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,7 % 7,9 % Peruc vyšší o 2,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 267 Kč 7 157 Kč Peruc nižší o 23 %
Počet obyvatel 18 061 2 374 –
Průměrný věk 43,7 roku 44,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −1,9 % +5,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 14,1 14,7 Peruc vyšší o 5 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,4 % 5,5 % Peruc nižší o 1,9 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 12,0 % 3,7 % Peruc nižší o 8,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 5 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 43 19 Louny vyšší o 126 %
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Peruc: 212 Kč/m² Louny: 197 Kč/m²
  • Louny
  • Peruc
Tabulka hodnot
ObdobíLounyPeruc
6/2026197 Kč/m²212 Kč/m²
3/2026192 Kč/m²201 Kč/m²
12/2025193 Kč/m²210 Kč/m²
9/2025191 Kč/m²206 Kč/m²
6/2025191 Kč/m²204 Kč/m²
3/2025191 Kč/m²201 Kč/m²
12/2024185 Kč/m²192 Kč/m²
9/2024179 Kč/m²185 Kč/m²
6/2024176 Kč/m²179 Kč/m²
3/2024172 Kč/m²173 Kč/m²
12/2023169 Kč/m²168 Kč/m²
9/2023167 Kč/m²165 Kč/m²
6/2023165 Kč/m²161 Kč/m²
3/2023163 Kč/m²159 Kč/m²
12/2022163 Kč/m²158 Kč/m²
9/2022162 Kč/m²157 Kč/m²
6/2022161 Kč/m²156 Kč/m²
3/2022160 Kč/m²154 Kč/m²
12/2021161 Kč/m²156 Kč/m²
9/2021159 Kč/m²153 Kč/m²
6/2021156 Kč/m²149 Kč/m²
3/2021151 Kč/m²141 Kč/m²
12/2020148 Kč/m²135 Kč/m²
9/2020146 Kč/m²135 Kč/m²
6/2020144 Kč/m²138 Kč/m²
3/2020138 Kč/m²136 Kč/m²
12/2019134 Kč/m²132 Kč/m²
9/2019135 Kč/m²132 Kč/m²
6/2019133 Kč/m²130 Kč/m²
3/2019133 Kč/m²126 Kč/m²
12/2018131 Kč/m²121 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Peruc: 32 106 Kč/m² Louny: 41 541 Kč/m²
  • Louny
  • Peruc
Tabulka hodnot
ObdobíLounyPeruc
202541 541 Kč/m²32 106 Kč/m²
202438 325 Kč/m²30 149 Kč/m²
202336 074 Kč/m²28 128 Kč/m²
202232 736 Kč/m²24 534 Kč/m²
202126 167 Kč/m²20 056 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz