Srovnání obcí · město v okrese Kutná Hora · město v okrese Kutná Hora
Kutná Hora, nebo Zruč nad Sázavou?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější ve Zruči nad Sázavou: metr čtvereční za 50 357 Kč proti 52 901 Kč v Kutné Hoře, tedy o 5 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 140 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Zruči nad Sázavou: asi 10 040 Kč měsíčně proti 12 980 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,3 roku průměrné hrubé mzdy v Kutné Hoře a 6,0 roku ve Zruči nad Sázavou (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Kutné Hoře: hrubě 5,5 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Kutná Hora | Zruč nad Sázavou | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 52 901 Kč | 50 357 Kč | Zruč nad Sázavou levnější o 5 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,86 mil. Kč | 2,72 mil. Kč | Zruč nad Sázavou levnější o 5 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 65 647 Kč | 52 816 Kč | Zruč nad Sázavou levnější o 20 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 240 Kč | 186 Kč | Zruč nad Sázavou levnější o 23 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 12 980 Kč | 10 040 Kč | Zruč nad Sázavou levnější o 23 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 26 % | 20 % | Zruč nad Sázavou nižší o 6,0 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,3 roku | 6,0 roku | Zruč nad Sázavou dostupnější o 5 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,5 % | 4,4 % | Kutná Hora vyšší o 1,0 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 832 Kč | 11 253 Kč | Zruč nad Sázavou nižší o 5 % |
| Počet obyvatel | 21 787 | 4 777 | – |
| Průměrný věk | 43,5 roku | 46,3 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,1 % | +1,2 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 34,9 | 16,1 | Kutná Hora vyšší o 116 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,1 % | 4,9 % | Zruč nad Sázavou nižší o 0,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,2 % | 3,7 % | Kutná Hora nižší o 3,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 61 | 21 | Kutná Hora vyšší o 190 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 37 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Kutná Hora
- Zruč nad Sázavou
Tabulka hodnot
| Období | Kutná Hora | Zruč nad Sázavou |
|---|---|---|
| 6/2026 | 240 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2026 | 240 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 237 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 9/2025 | 231 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2025 | 228 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2025 | 221 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 12/2024 | 214 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 9/2024 | 211 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2024 | 207 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2024 | 203 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2023 | 202 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2023 | 200 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2023 | 198 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2023 | 196 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2022 | 194 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 9/2022 | 194 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2022 | 194 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2022 | 193 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2021 | 193 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2021 | 192 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 6/2021 | 187 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2021 | 184 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2020 | 176 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 9/2020 | 172 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 6/2020 | 168 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2020 | 167 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 12/2019 | 162 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 9/2019 | 163 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 6/2019 | 163 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 3/2019 | 159 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 12/2018 | 151 Kč/m² | 138 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Kutná Hora
- Zruč nad Sázavou
Tabulka hodnot
| Období | Kutná Hora | Zruč nad Sázavou |
|---|---|---|
| 2025 | 52 901 Kč/m² | 50 357 Kč/m² |
| 2024 | 49 646 Kč/m² | 47 643 Kč/m² |
| 2023 | 45 928 Kč/m² | 41 927 Kč/m² |
| 2022 | 40 866 Kč/m² | 35 755 Kč/m² |
| 2021 | 33 802 Kč/m² | 28 724 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz