Srovnání obcí · město v okrese Klatovy · město v okrese Tachov
Klatovy, nebo Tachov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Tachově: metr čtvereční za 44 376 Kč proti 50 074 Kč v Klatovech, tedy o 11 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 310 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Klatovech: asi 10 910 Kč měsíčně proti 12 190 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,4 roku průměrné hrubé mzdy v Klatovech a 5,7 roku v Tachově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Tachově: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 4,8 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Klatovy | Tachov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 50 074 Kč | 44 376 Kč | Tachov levnější o 11 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,70 mil. Kč | 2,40 mil. Kč | Tachov levnější o 11 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 599 Kč | 48 603 Kč | Klatovy levnější o 16 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 202 Kč | 226 Kč | Klatovy levnější o 10 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 910 Kč | 12 190 Kč | Klatovy levnější o 11 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 27 % | Klatovy nižší o 2,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,4 roku | 5,7 roku | Tachov dostupnější o 11 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,8 % | 6,1 % | Tachov vyšší o 1,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 170 Kč | 9 929 Kč | Tachov nižší o 11 % |
| Počet obyvatel | 22 921 | 14 308 | – |
| Průměrný věk | 45,3 roku | 43,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +2,3 % | +13,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 23,1 | 29,0 | Tachov vyšší o 26 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,2 % | 4,5 % | Klatovy nižší o 1,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,0 % | 1,6 % | Tachov nižší o 0,3 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 72,5 % | 10,6 % | Tachov nižší o 61,8 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 88 | 59 | Klatovy vyšší o 49 % |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Klatovy
- Tachov
Tabulka hodnot
| Období | Klatovy | Tachov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 202 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 3/2026 | 202 Kč/m² | 224 Kč/m² |
| 12/2025 | 203 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 9/2025 | 200 Kč/m² | 219 Kč/m² |
| 6/2025 | 206 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 3/2025 | 200 Kč/m² | 216 Kč/m² |
| 12/2024 | 203 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 9/2024 | 189 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 6/2024 | 184 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 3/2024 | 179 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2023 | 175 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 9/2023 | 171 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2023 | 168 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2023 | 163 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2022 | 162 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 9/2022 | 161 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 6/2022 | 160 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2022 | 158 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2021 | 157 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 9/2021 | 155 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2021 | 152 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 3/2021 | 146 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 12/2020 | 143 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 9/2020 | 143 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2020 | 143 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2020 | 141 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2019 | 137 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 9/2019 | 137 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 6/2019 | 136 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 3/2019 | 134 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2018 | 128 Kč/m² | 185 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Klatovy
- Tachov
Tabulka hodnot
| Období | Klatovy | Tachov |
|---|---|---|
| 2025 | 50 074 Kč/m² | 44 376 Kč/m² |
| 2024 | 47 533 Kč/m² | 42 363 Kč/m² |
| 2023 | 45 646 Kč/m² | 38 123 Kč/m² |
| 2022 | 38 386 Kč/m² | 33 740 Kč/m² |
| 2021 | 30 904 Kč/m² | 28 747 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz