Srovnání obcí · město v okrese Domažlice · město v okrese Domažlice

Kdyně, nebo Staňkov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 35 600 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Domažlice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Kdyni: asi 10 850 Kč měsíčně proti 11 070 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,6 roku průměrné hrubé mzdy v Kdyni a 4,6 roku ve Staňkově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Staňkově: hrubě 6,9 % ročně z kupní ceny proti 6,8 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKdyněStaňkovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 35 600 Kč 35 600 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,92 mil. Kč 1,92 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 736 Kč 42 736 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 201 Kč 205 Kč Kdyně levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 850 Kč 11 070 Kč Kdyně levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 24 % Kdyně nižší o 0,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,6 roku 4,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,8 % 6,9 % Staňkov vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 943 Kč 7 943 Kč –
Počet obyvatel 5 132 3 363 –
Průměrný věk 45,1 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −2,8 % +1,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 12,9 19,0 Staňkov vyšší o 48 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,0 % 4,5 % Kdyně nižší o 0,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,1 % 4,8 % Kdyně nižší o 3,7 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,8 % 0,0 % Staňkov nižší o 0,8 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 38 49 Staňkov vyšší o 29 %
Dojezd autem mezi obcemi 33 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Staňkov: 205 Kč/m² Kdyně: 201 Kč/m²
  • Kdyně
  • Staňkov
Tabulka hodnot
ObdobíKdyněStaňkov
6/2026201 Kč/m²205 Kč/m²
3/2026199 Kč/m²203 Kč/m²
12/2025213 Kč/m²190 Kč/m²
9/2025210 Kč/m²193 Kč/m²
6/2025204 Kč/m²192 Kč/m²
3/2025205 Kč/m²185 Kč/m²
12/2024208 Kč/m²188 Kč/m²
9/2024195 Kč/m²189 Kč/m²
6/2024190 Kč/m²187 Kč/m²
3/2024186 Kč/m²185 Kč/m²
12/2023183 Kč/m²183 Kč/m²
9/2023179 Kč/m²181 Kč/m²
6/2023176 Kč/m²179 Kč/m²
3/2023169 Kč/m²174 Kč/m²
12/2022169 Kč/m²174 Kč/m²
9/2022168 Kč/m²173 Kč/m²
6/2022167 Kč/m²172 Kč/m²
3/2022165 Kč/m²172 Kč/m²
12/2021166 Kč/m²172 Kč/m²
9/2021162 Kč/m²170 Kč/m²
6/2021157 Kč/m²168 Kč/m²
3/2021154 Kč/m²167 Kč/m²
12/2020153 Kč/m²163 Kč/m²
9/2020149 Kč/m²158 Kč/m²
6/2020142 Kč/m²152 Kč/m²
3/2020140 Kč/m²151 Kč/m²
12/2019138 Kč/m²150 Kč/m²
9/2019143 Kč/m²153 Kč/m²
6/2019139 Kč/m²150 Kč/m²
3/2019134 Kč/m²143 Kč/m²
12/2018133 Kč/m²142 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 2021 2022 2023 2024 2025 Staňkov: 35 600 Kč/m² Kdyně: 35 600 Kč/m²
  • Kdyně
  • Staňkov
Tabulka hodnot
ObdobíKdyněStaňkov
202535 600 Kč/m²35 600 Kč/m²
202437 481 Kč/m²37 481 Kč/m²
202335 494 Kč/m²35 494 Kč/m²
202232 831 Kč/m²32 831 Kč/m²
202126 174 Kč/m²26 174 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz