Srovnání obcí · město v okrese Domažlice · město v okrese Domažlice

Horšovský Týn, nebo Staňkov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 35 600 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Domažlice a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horšovském Týně: asi 10 630 Kč měsíčně proti 11 070 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 4,6 roku průměrné hrubé mzdy v Horšovském Týně a 4,6 roku ve Staňkově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Staňkově: hrubě 6,9 % ročně z kupní ceny proti 6,6 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHoršovský TýnStaňkovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 35 600 Kč 35 600 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,92 mil. Kč 1,92 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 736 Kč 42 736 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 197 Kč 205 Kč Horšovský Týn levnější o 4 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 630 Kč 11 070 Kč Horšovský Týn levnější o 4 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 24 % Horšovský Týn nižší o 1,0 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 4,6 roku 4,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,6 % 6,9 % Staňkov vyšší o 0,3 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 7 943 Kč 7 943 Kč –
Počet obyvatel 5 098 3 363 –
Průměrný věk 44,2 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +2,8 % +1,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 28,4 19,0 Horšovský Týn vyšší o 49 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,4 % 4,5 % Horšovský Týn nižší o 0,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 9,7 % 4,8 % Staňkov nižší o 4,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,5 % 0,0 % Staňkov nižší o 0,5 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 61 49 Horšovský Týn vyšší o 24 %
Dojezd autem mezi obcemi 13 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 220 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Staňkov: 205 Kč/m² Horšovský Týn: 197 Kč/m²
  • Horšovský Týn
  • Staňkov
Tabulka hodnot
ObdobíHoršovský TýnStaňkov
6/2026197 Kč/m²205 Kč/m²
3/2026203 Kč/m²203 Kč/m²
12/2025199 Kč/m²190 Kč/m²
9/2025198 Kč/m²193 Kč/m²
6/2025195 Kč/m²192 Kč/m²
3/2025191 Kč/m²185 Kč/m²
12/2024182 Kč/m²188 Kč/m²
9/2024179 Kč/m²189 Kč/m²
6/2024174 Kč/m²187 Kč/m²
3/2024170 Kč/m²185 Kč/m²
12/2023167 Kč/m²183 Kč/m²
9/2023165 Kč/m²181 Kč/m²
6/2023163 Kč/m²179 Kč/m²
3/2023160 Kč/m²174 Kč/m²
12/2022160 Kč/m²174 Kč/m²
9/2022160 Kč/m²173 Kč/m²
6/2022159 Kč/m²172 Kč/m²
3/2022159 Kč/m²172 Kč/m²
12/2021159 Kč/m²172 Kč/m²
9/2021159 Kč/m²170 Kč/m²
6/2021157 Kč/m²168 Kč/m²
3/2021158 Kč/m²167 Kč/m²
12/2020155 Kč/m²163 Kč/m²
9/2020155 Kč/m²158 Kč/m²
6/2020150 Kč/m²152 Kč/m²
3/2020146 Kč/m²151 Kč/m²
12/2019145 Kč/m²150 Kč/m²
9/2019150 Kč/m²153 Kč/m²
6/2019148 Kč/m²150 Kč/m²
3/2019146 Kč/m²143 Kč/m²
12/2018142 Kč/m²142 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 2021 2022 2023 2024 2025 Staňkov: 35 600 Kč/m² Horšovský Týn: 35 600 Kč/m²
  • Horšovský Týn
  • Staňkov
Tabulka hodnot
ObdobíHoršovský TýnStaňkov
202535 600 Kč/m²35 600 Kč/m²
202437 481 Kč/m²37 481 Kč/m²
202335 494 Kč/m²35 494 Kč/m²
202232 831 Kč/m²32 831 Kč/m²
202126 174 Kč/m²26 174 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz