Srovnání obcí · statutární město v okrese Karlovy Vary · město v okrese Sokolov
Karlovy Vary, nebo Nové Sedlo?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Novém Sedle: metr čtvereční za 29 171 Kč proti 44 378 Kč v Karlových Varech, tedy o 34 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 820 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Novém Sedle: asi 9 720 Kč měsíčně proti 11 260 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,2 roku průměrné hrubé mzdy v Karlových Varech a 4,1 roku v Novém Sedle (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Novém Sedle: hrubě 7,4 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Karlovy Vary | Nové Sedlo | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 44 378 Kč | 29 171 Kč | Nové Sedlo levnější o 34 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,40 mil. Kč | 1,58 mil. Kč | Nové Sedlo levnější o 34 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 50 024 Kč | 37 139 Kč | Nové Sedlo levnější o 26 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 209 Kč | 180 Kč | Nové Sedlo levnější o 14 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 260 Kč | 9 720 Kč | Nové Sedlo levnější o 14 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 23 % | Nové Sedlo nižší o 3,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,2 roku | 4,1 roku | Nové Sedlo dostupnější o 34 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 7,4 % | Nové Sedlo vyšší o 1,8 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 929 Kč | 6 537 Kč | Nové Sedlo nižší o 34 % |
| Počet obyvatel | 48 788 | 2 527 | – |
| Průměrný věk | 46,1 roku | 42,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −1,1 % | −1,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 19,4 | 15,4 | Karlovy Vary vyšší o 26 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,6 % | 9,9 % | Karlovy Vary nižší o 4,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 2,5 % | 5,0 % | Karlovy Vary nižší o 2,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 75,0 % | 4,8 % | Nové Sedlo nižší o 70,2 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 15 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 84 | 60 | Karlovy Vary vyšší o 40 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 9 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Karlovy Vary
- Nové Sedlo
Tabulka hodnot
| Období | Karlovy Vary | Nové Sedlo |
|---|---|---|
| 6/2026 | 209 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 3/2026 | 207 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2025 | 205 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 9/2025 | 200 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 6/2025 | 198 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 3/2025 | 194 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 12/2024 | 193 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2024 | 182 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2024 | 177 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2024 | 173 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2023 | 169 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2023 | 166 Kč/m² | 152 Kč/m² |
| 6/2023 | 163 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 3/2023 | 160 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 12/2022 | 160 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 9/2022 | 160 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 6/2022 | 160 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 3/2022 | 159 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 12/2021 | 159 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 9/2021 | 160 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 6/2021 | 158 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2021 | 153 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 12/2020 | 147 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 9/2020 | 144 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 6/2020 | 142 Kč/m² | 124 Kč/m² |
| 3/2020 | 143 Kč/m² | 126 Kč/m² |
| 12/2019 | 140 Kč/m² | 127 Kč/m² |
| 9/2019 | 140 Kč/m² | 134 Kč/m² |
| 6/2019 | 139 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 3/2019 | 138 Kč/m² | 131 Kč/m² |
| 12/2018 | 135 Kč/m² | 130 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Karlovy Vary
- Nové Sedlo
Tabulka hodnot
| Období | Karlovy Vary | Nové Sedlo |
|---|---|---|
| 2025 | 44 378 Kč/m² | 29 171 Kč/m² |
| 2024 | 41 814 Kč/m² | 26 707 Kč/m² |
| 2023 | 38 313 Kč/m² | 24 698 Kč/m² |
| 2022 | 34 908 Kč/m² | 21 940 Kč/m² |
| 2021 | 29 416 Kč/m² | 17 843 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz