Srovnání obcí · město v okrese Český Krumlov · město v okrese Český Krumlov

Kaplice, nebo Větřní?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 684 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Český Krumlov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Větřní: asi 10 370 Kč měsíčně proti 10 640 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,0 roku průměrné hrubé mzdy v Kaplici a 6,0 roku ve Větřní (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Kaplici: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKapliceVětřníVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 684 Kč 45 684 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,47 mil. Kč 2,47 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 53 137 Kč 53 137 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 197 Kč 192 Kč Větřní levnější o 3 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 640 Kč 10 370 Kč Větřní levnější o 3 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 24 % Větřní nižší o 0,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,0 roku 6,0 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,2 % 5,0 % Kaplice vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 219 Kč 10 219 Kč –
Počet obyvatel 7 547 3 753 –
Průměrný věk 42,6 roku 42,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +6,8 % −6,0 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,4 7,5 Kaplice vyšší o 200 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,1 % 9,7 % Kaplice nižší o 4,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 5,7 % 2,5 % Větřní nižší o 3,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 48,2 % 0,0 % Větřní nižší o 48,2 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 78 36 Kaplice vyšší o 117 %
Dojezd autem mezi obcemi 29 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 220 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Větřní: 192 Kč/m² Kaplice: 197 Kč/m²
  • Kaplice
  • Větřní
Tabulka hodnot
ObdobíKapliceVětřní
6/2026197 Kč/m²192 Kč/m²
3/2026186 Kč/m²197 Kč/m²
12/2025195 Kč/m²188 Kč/m²
9/2025191 Kč/m²189 Kč/m²
6/2025184 Kč/m²190 Kč/m²
3/2025186 Kč/m²193 Kč/m²
12/2024186 Kč/m²191 Kč/m²
9/2024180 Kč/m²190 Kč/m²
6/2024178 Kč/m²190 Kč/m²
3/2024175 Kč/m²189 Kč/m²
12/2023173 Kč/m²188 Kč/m²
9/2023170 Kč/m²188 Kč/m²
6/2023170 Kč/m²187 Kč/m²
3/2023169 Kč/m²186 Kč/m²
12/2022168 Kč/m²185 Kč/m²
9/2022168 Kč/m²185 Kč/m²
6/2022168 Kč/m²184 Kč/m²
3/2022167 Kč/m²183 Kč/m²
12/2021169 Kč/m²183 Kč/m²
9/2021171 Kč/m²183 Kč/m²
6/2021167 Kč/m²176 Kč/m²
3/2021159 Kč/m²176 Kč/m²
12/2020156 Kč/m²170 Kč/m²
9/2020150 Kč/m²157 Kč/m²
6/2020150 Kč/m²150 Kč/m²
3/2020144 Kč/m²141 Kč/m²
12/2019146 Kč/m²142 Kč/m²
9/2019145 Kč/m²141 Kč/m²
6/2019143 Kč/m²141 Kč/m²
3/2019145 Kč/m²139 Kč/m²
12/2018142 Kč/m²136 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Větřní: 45 684 Kč/m² Kaplice: 45 684 Kč/m²
  • Kaplice
  • Větřní
Tabulka hodnot
ObdobíKapliceVětřní
202545 684 Kč/m²45 684 Kč/m²
202443 606 Kč/m²43 606 Kč/m²
202340 247 Kč/m²40 247 Kč/m²
202233 577 Kč/m²33 577 Kč/m²
202127 549 Kč/m²27 549 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz