Srovnání obcí · město v okrese Český Krumlov · město v okrese Český Krumlov
Český Krumlov, nebo Kaplice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Kaplici: metr čtvereční za 45 684 Kč proti 52 779 Kč v Českém Krumlově, tedy o 13 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 380 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Kaplici: asi 10 640 Kč měsíčně proti 11 710 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 7,0 roku průměrné hrubé mzdy v Českém Krumlově a 6,0 roku v Kaplici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Kaplici: hrubě 5,2 % ročně z kupní ceny proti 4,9 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Český Krumlov | Kaplice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 52 779 Kč | 45 684 Kč | Kaplice levnější o 13 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,85 mil. Kč | 2,47 mil. Kč | Kaplice levnější o 13 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 49 686 Kč | 53 137 Kč | Český Krumlov levnější o 6 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 217 Kč | 197 Kč | Kaplice levnější o 9 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 710 Kč | 10 640 Kč | Kaplice levnější o 9 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 24 % | Kaplice nižší o 2,4 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 7,0 roku | 6,0 roku | Kaplice dostupnější o 13 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 4,9 % | 5,2 % | Kaplice vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 791 Kč | 10 219 Kč | Kaplice nižší o 13 % |
| Počet obyvatel | 12 658 | 7 547 | – |
| Průměrný věk | 45,1 roku | 42,6 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,8 % | +6,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 9,4 | 22,4 | Kaplice vyšší o 138 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,3 % | 5,1 % | Kaplice nižší o 0,3 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 12,5 % | 5,7 % | Kaplice nižší o 6,8 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 48,2 % | Český Krumlov nižší o 48,2 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 79 | 78 | Český Krumlov vyšší o 1 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 22 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Český Krumlov
- Kaplice
Tabulka hodnot
| Období | Český Krumlov | Kaplice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 217 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 3/2026 | 222 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2025 | 213 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 9/2025 | 210 Kč/m² | 191 Kč/m² |
| 6/2025 | 211 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2025 | 208 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2024 | 204 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 9/2024 | 201 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2024 | 198 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2024 | 195 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2023 | 193 Kč/m² | 173 Kč/m² |
| 9/2023 | 192 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2023 | 191 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2023 | 190 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 12/2022 | 190 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2022 | 190 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2022 | 190 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2022 | 189 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 12/2021 | 187 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2021 | 187 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2021 | 182 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 3/2021 | 179 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2020 | 173 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2020 | 160 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 6/2020 | 156 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 3/2020 | 149 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 12/2019 | 148 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 9/2019 | 147 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 6/2019 | 146 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 3/2019 | 145 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 12/2018 | 142 Kč/m² | 142 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Český Krumlov
- Kaplice
Tabulka hodnot
| Období | Český Krumlov | Kaplice |
|---|---|---|
| 2025 | 52 779 Kč/m² | 45 684 Kč/m² |
| 2024 | 49 249 Kč/m² | 43 606 Kč/m² |
| 2023 | 46 492 Kč/m² | 40 247 Kč/m² |
| 2022 | 42 502 Kč/m² | 33 577 Kč/m² |
| 2021 | 36 327 Kč/m² | 27 549 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz