Srovnání obcí · město v okrese Český Krumlov · městys v okrese Český Krumlov

Kaplice, nebo Křemže?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 684 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Český Krumlov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Kaplici: asi 10 640 Kč měsíčně proti 11 120 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,0 roku průměrné hrubé mzdy v Kaplici a 6,0 roku v Křemži (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Křemži: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.

Srovnání v číslech

UkazatelKapliceKřemžeVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 45 684 Kč 45 684 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,47 mil. Kč 2,47 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 53 137 Kč 53 137 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 197 Kč 206 Kč Kaplice levnější o 4 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 640 Kč 11 120 Kč Kaplice levnější o 4 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 24 % 25 % Kaplice nižší o 1,1 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,0 roku 6,0 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,2 % 5,4 % Křemže vyšší o 0,2 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 10 219 Kč 10 219 Kč –
Počet obyvatel 7 547 3 012 –
Průměrný věk 42,6 roku 41,9 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +6,8 % +5,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 22,4 28,9 Křemže vyšší o 29 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 5,1 % 3,1 % Křemže nižší o 2,0 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 5,7 % 0,6 % Křemže nižší o 5,1 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 48,2 % 0,0 % Křemže nižší o 48,2 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 78 99 Křemže vyšší o 27 %
Dojezd autem mezi obcemi 29 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Křemže: 206 Kč/m² Kaplice: 197 Kč/m²
  • Kaplice
  • Křemže
Tabulka hodnot
ObdobíKapliceKřemže
6/2026197 Kč/m²206 Kč/m²
3/2026186 Kč/m²210 Kč/m²
12/2025195 Kč/m²209 Kč/m²
9/2025191 Kč/m²205 Kč/m²
6/2025184 Kč/m²203 Kč/m²
3/2025186 Kč/m²200 Kč/m²
12/2024186 Kč/m²199 Kč/m²
9/2024180 Kč/m²193 Kč/m²
6/2024178 Kč/m²190 Kč/m²
3/2024175 Kč/m²187 Kč/m²
12/2023173 Kč/m²184 Kč/m²
9/2023170 Kč/m²181 Kč/m²
6/2023170 Kč/m²178 Kč/m²
3/2023169 Kč/m²176 Kč/m²
12/2022168 Kč/m²175 Kč/m²
9/2022168 Kč/m²174 Kč/m²
6/2022168 Kč/m²173 Kč/m²
3/2022167 Kč/m²172 Kč/m²
12/2021169 Kč/m²171 Kč/m²
9/2021171 Kč/m²169 Kč/m²
6/2021167 Kč/m²168 Kč/m²
3/2021159 Kč/m²167 Kč/m²
12/2020156 Kč/m²163 Kč/m²
9/2020150 Kč/m²154 Kč/m²
6/2020150 Kč/m²152 Kč/m²
3/2020144 Kč/m²145 Kč/m²
12/2019146 Kč/m²144 Kč/m²
9/2019145 Kč/m²144 Kč/m²
6/2019143 Kč/m²142 Kč/m²
3/2019145 Kč/m²143 Kč/m²
12/2018142 Kč/m²140 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Křemže: 45 684 Kč/m² Kaplice: 45 684 Kč/m²
  • Kaplice
  • Křemže
Tabulka hodnot
ObdobíKapliceKřemže
202545 684 Kč/m²45 684 Kč/m²
202443 606 Kč/m²43 606 Kč/m²
202340 247 Kč/m²40 247 Kč/m²
202233 577 Kč/m²33 577 Kč/m²
202127 549 Kč/m²27 549 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz