Srovnání obcí · město v okrese Pelhřimov · město v okrese Pelhřimov
Kamenice nad Lipou, nebo Počátky?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 39 519 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Pelhřimov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 9 990 Kč a 9 940 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,2 roku průměrné hrubé mzdy v Kamenici nad Lipou a 5,2 roku v Počátkách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Kamenice nad Lipou | Počátky | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 39 519 Kč | 39 519 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,13 mil. Kč | 2,13 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 38 259 Kč | 38 259 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 185 Kč | 184 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 990 Kč | 9 940 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 22 % | Počátky nižší o 0,1 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,2 roku | 5,2 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 5,6 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 812 Kč | 8 812 Kč | – |
| Počet obyvatel | 3 687 | 2 452 | – |
| Průměrný věk | 45,7 roku | 45,5 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,9 % | −3,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 19,0 | 15,5 | Kamenice nad Lipou vyšší o 23 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,7 % | 3,6 % | Kamenice nad Lipou nižší o 1,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,5 % | 0,0 % | Počátky nižší o 0,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 4,1 % | 8,3 % | Kamenice nad Lipou nižší o 4,2 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 73 | 66 | Kamenice nad Lipou vyšší o 11 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 17 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Kamenice nad Lipou
- Počátky
Tabulka hodnot
| Období | Kamenice nad Lipou | Počátky |
|---|---|---|
| 6/2026 | 185 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 3/2026 | 187 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2025 | 183 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2025 | 181 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2025 | 181 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 3/2025 | 184 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2024 | 184 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 9/2024 | 176 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 6/2024 | 174 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2024 | 171 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 12/2023 | 169 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2023 | 167 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2023 | 163 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2023 | 162 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 12/2022 | 161 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2022 | 160 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 6/2022 | 159 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2022 | 158 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 12/2021 | 155 Kč/m² | 155 Kč/m² |
| 9/2021 | 150 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 6/2021 | 148 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 3/2021 | 147 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2020 | 144 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 9/2020 | 147 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2020 | 147 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2020 | 147 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 12/2019 | 149 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 9/2019 | 149 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 6/2019 | 147 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 3/2019 | 146 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 12/2018 | 146 Kč/m² | 140 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Kamenice nad Lipou
- Počátky
Tabulka hodnot
| Období | Kamenice nad Lipou | Počátky |
|---|---|---|
| 2025 | 39 519 Kč/m² | 39 519 Kč/m² |
| 2024 | 38 940 Kč/m² | 38 940 Kč/m² |
| 2023 | 33 197 Kč/m² | 33 197 Kč/m² |
| 2022 | 27 730 Kč/m² | 27 730 Kč/m² |
| 2021 | 22 635 Kč/m² | 22 635 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz