Srovnání obcí · obec v okrese Praha-východ · obec v okrese Praha-východ

Jirny, nebo Veleň?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 61 886 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Praha-východ a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Jirnech: asi 14 690 Kč měsíčně proti 16 470 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 7,3 roku průměrné hrubé mzdy v Jirnech a 7,3 roku ve Veleni (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc ve Veleni: hrubě 5,9 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelJirnyVeleňVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 61 886 Kč 61 886 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,34 mil. Kč 3,34 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 96 353 Kč 96 353 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 272 Kč 305 Kč Jirny levnější o 11 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 14 690 Kč 16 470 Kč Jirny levnější o 11 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 30 % 33 % Jirny nižší o 3,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 7,3 roku 7,3 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,3 % 5,9 % Veleň vyšší o 0,6 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 13 818 Kč 13 818 Kč –
Počet obyvatel 3 280 2 072 –
Průměrný věk 39,7 roku 35,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +22,3 % +64,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 49,1 100,4 Veleň vyšší o 105 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,4 % 3,8 % Jirny nižší o 0,4 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 2,9 % 1,9 % Veleň nižší o 1,0 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 93 94 Veleň vyšší o 1 %
Dojezd autem mezi obcemi 27 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
200 250 300 350 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Veleň: 305 Kč/m² Jirny: 272 Kč/m²
  • Jirny
  • Veleň
Tabulka hodnot
ObdobíJirnyVeleň
6/2026272 Kč/m²305 Kč/m²
3/2026277 Kč/m²307 Kč/m²
12/2025288 Kč/m²297 Kč/m²
9/2025286 Kč/m²289 Kč/m²
6/2025288 Kč/m²282 Kč/m²
3/2025292 Kč/m²289 Kč/m²
12/2024294 Kč/m²297 Kč/m²
9/2024263 Kč/m²267 Kč/m²
6/2024256 Kč/m²261 Kč/m²
3/2024250 Kč/m²256 Kč/m²
12/2023244 Kč/m²249 Kč/m²
9/2023238 Kč/m²242 Kč/m²
6/2023244 Kč/m²247 Kč/m²
3/2023243 Kč/m²241 Kč/m²
12/2022244 Kč/m²241 Kč/m²
9/2022245 Kč/m²241 Kč/m²
6/2022246 Kč/m²241 Kč/m²
3/2022247 Kč/m²241 Kč/m²
12/2021247 Kč/m²244 Kč/m²
9/2021251 Kč/m²243 Kč/m²
6/2021253 Kč/m²240 Kč/m²
3/2021246 Kč/m²240 Kč/m²
12/2020237 Kč/m²237 Kč/m²
9/2020237 Kč/m²239 Kč/m²
6/2020232 Kč/m²237 Kč/m²
3/2020224 Kč/m²234 Kč/m²
12/2019214 Kč/m²231 Kč/m²
9/2019214 Kč/m²230 Kč/m²
6/2019210 Kč/m²229 Kč/m²
3/2019212 Kč/m²225 Kč/m²
12/2018210 Kč/m²215 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 60 000 70 000 2021 2022 2023 2024 2025 Veleň: 61 886 Kč/m² Jirny: 61 886 Kč/m²
  • Jirny
  • Veleň
Tabulka hodnot
ObdobíJirnyVeleň
202561 886 Kč/m²61 886 Kč/m²
202456 077 Kč/m²56 077 Kč/m²
202351 291 Kč/m²46 297 Kč/m²
202246 285 Kč/m²42 218 Kč/m²
202139 940 Kč/m²31 223 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Jirny s…

Porovnat Veleň s…