Srovnání obcí · město v okrese Kroměříž · město v okrese Kroměříž

Hulín, nebo Koryčany?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 166 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Kroměříž a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hulíně: asi 11 340 Kč měsíčně proti 13 010 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,7 roku průměrné hrubé mzdy v Hulíně a 5,7 roku v Koryčanech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Koryčanech: hrubě 6,9 % ročně z kupní ceny proti 6,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHulínKoryčanyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 166 Kč 42 166 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,28 mil. Kč 2,28 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 35 966 Kč 35 966 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 210 Kč 241 Kč Hulín levnější o 13 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 340 Kč 13 010 Kč Hulín levnější o 13 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 26 % 30 % Hulín nižší o 3,9 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,7 roku 5,7 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,0 % 6,9 % Koryčany vyšší o 0,9 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 433 Kč 9 433 Kč –
Počet obyvatel 6 377 2 744 –
Průměrný věk 45,3 roku 45,0 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −8,3 % −2,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 8,2 7,3 Hulín vyšší o 12 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 4,2 % 5,7 % Hulín nižší o 1,5 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 61,7 % 0,3 % Koryčany nižší o 61,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 8 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 44 32 Hulín vyšší o 38 %
Dojezd autem mezi obcemi 44 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Koryčany: 241 Kč/m² Hulín: 210 Kč/m²
  • Hulín
  • Koryčany
Tabulka hodnot
ObdobíHulínKoryčany
6/2026210 Kč/m²241 Kč/m²
3/2026211 Kč/m²232 Kč/m²
12/2025206 Kč/m²227 Kč/m²
9/2025198 Kč/m²223 Kč/m²
6/2025192 Kč/m²219 Kč/m²
3/2025184 Kč/m²210 Kč/m²
12/2024176 Kč/m²214 Kč/m²
9/2024175 Kč/m²207 Kč/m²
6/2024173 Kč/m²204 Kč/m²
3/2024170 Kč/m²201 Kč/m²
12/2023167 Kč/m²199 Kč/m²
9/2023166 Kč/m²197 Kč/m²
6/2023162 Kč/m²196 Kč/m²
3/2023161 Kč/m²194 Kč/m²
12/2022160 Kč/m²193 Kč/m²
9/2022160 Kč/m²193 Kč/m²
6/2022160 Kč/m²193 Kč/m²
3/2022159 Kč/m²192 Kč/m²
12/2021161 Kč/m²191 Kč/m²
9/2021161 Kč/m²193 Kč/m²
6/2021158 Kč/m²194 Kč/m²
3/2021155 Kč/m²188 Kč/m²
12/2020153 Kč/m²180 Kč/m²
9/2020154 Kč/m²179 Kč/m²
6/2020148 Kč/m²176 Kč/m²
3/2020145 Kč/m²172 Kč/m²
12/2019139 Kč/m²171 Kč/m²
9/2019139 Kč/m²168 Kč/m²
6/2019138 Kč/m²169 Kč/m²
3/2019137 Kč/m²164 Kč/m²
12/2018136 Kč/m²164 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Koryčany: 42 166 Kč/m² Hulín: 42 166 Kč/m²
  • Hulín
  • Koryčany
Tabulka hodnot
ObdobíHulínKoryčany
202542 166 Kč/m²42 166 Kč/m²
202439 924 Kč/m²39 924 Kč/m²
202336 543 Kč/m²36 543 Kč/m²
202231 905 Kč/m²31 905 Kč/m²
202127 089 Kč/m²27 089 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz