Srovnání obcí · město v okrese Most · město v okrese Most
Horní Jiřetín, nebo Meziboří?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 30 177 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Most a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Jiřetíně: asi 9 020 Kč měsíčně proti 9 130 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Horním Jiřetíně a 3,9 roku v Meziboří (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Horní Jiřetín | Meziboří | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 30 177 Kč | 30 177 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,63 mil. Kč | 1,63 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 41 569 Kč | 41 569 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 167 Kč | 169 Kč | Horní Jiřetín levnější o 1 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 020 Kč | 9 130 Kč | Horní Jiřetín levnější o 1 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 20 % | 20 % | Horní Jiřetín nižší o 0,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 3,9 roku | 3,9 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,6 % | 6,7 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 6 743 Kč | 6 743 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 153 | 4 526 | – |
| Průměrný věk | 42,9 roku | 45,7 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −5,7 % | −3,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 19,5 | 29,8 | Meziboří vyšší o 53 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 7,7 % | 6,9 % | Meziboří nižší o 0,8 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 5,5 % | 0,0 % | Meziboří nižší o 5,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 48 | 87 | Meziboří vyšší o 81 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 14 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Horní Jiřetín
- Meziboří
Tabulka hodnot
| Období | Horní Jiřetín | Meziboří |
|---|---|---|
| 6/2026 | 167 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 3/2026 | 167 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2025 | 161 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2025 | 165 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2025 | 167 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 3/2025 | 162 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 12/2024 | 164 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 9/2024 | 162 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 6/2024 | 159 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 3/2024 | 156 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 12/2023 | 154 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 9/2023 | 151 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 6/2023 | 146 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 3/2023 | 142 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 12/2022 | 141 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 9/2022 | 141 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 6/2022 | 141 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2022 | 141 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2021 | 142 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 9/2021 | 142 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 6/2021 | 139 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 3/2021 | 136 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 12/2020 | 136 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 9/2020 | 129 Kč/m² | 142 Kč/m² |
| 6/2020 | 129 Kč/m² | 143 Kč/m² |
| 3/2020 | 128 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 12/2019 | 126 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 9/2019 | 128 Kč/m² | 140 Kč/m² |
| 6/2019 | 126 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 3/2019 | 122 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 12/2018 | 120 Kč/m² | 131 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Horní Jiřetín
- Meziboří
Tabulka hodnot
| Období | Horní Jiřetín | Meziboří |
|---|---|---|
| 2025 | 30 177 Kč/m² | 30 177 Kč/m² |
| 2024 | 27 631 Kč/m² | 27 631 Kč/m² |
| 2023 | 26 114 Kč/m² | 26 114 Kč/m² |
| 2022 | 22 335 Kč/m² | 22 335 Kč/m² |
| 2021 | 18 341 Kč/m² | 18 341 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz