Srovnání obcí · město v okrese Most · statutární město v okrese Most

Horní Jiřetín, nebo Most?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Horním Jiřetíně: metr čtvereční za 30 177 Kč proti 41 212 Kč v Mostě, tedy o 27 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 600 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Jiřetíně: asi 9 020 Kč měsíčně proti 10 270 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Horním Jiřetíně a 5,4 roku v Mostě (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Horním Jiřetíně: hrubě 6,6 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHorní JiřetínMostVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 30 177 Kč 41 212 Kč Horní Jiřetín levnější o 27 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,63 mil. Kč 2,23 mil. Kč Horní Jiřetín levnější o 27 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 569 Kč 60 378 Kč Horní Jiřetín levnější o 31 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 167 Kč 190 Kč Horní Jiřetín levnější o 12 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 020 Kč 10 270 Kč Horní Jiřetín levnější o 12 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 20 % 23 % Horní Jiřetín nižší o 2,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 3,9 roku 5,4 roku Horní Jiřetín dostupnější o 27 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,6 % 5,5 % Horní Jiřetín vyšší o 1,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 6 743 Kč 9 226 Kč Horní Jiřetín nižší o 27 %
Počet obyvatel 2 153 63 160 –
Průměrný věk 42,9 roku 43,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −5,7 % −5,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 19,5 5,8 Horní Jiřetín vyšší o 236 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,7 % 10,6 % Horní Jiřetín nižší o 2,9 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 5,5 % 0,2 % Most nižší o 5,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 6,4 % Horní Jiřetín nižší o 6,4 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 10 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 48 38 Horní Jiřetín vyšší o 26 %
Dojezd autem mezi obcemi 15 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Most: 190 Kč/m² Horní Jiřetín: 167 Kč/m²
  • Horní Jiřetín
  • Most
Tabulka hodnot
ObdobíHorní JiřetínMost
6/2026167 Kč/m²190 Kč/m²
3/2026167 Kč/m²189 Kč/m²
12/2025161 Kč/m²187 Kč/m²
9/2025165 Kč/m²185 Kč/m²
6/2025167 Kč/m²185 Kč/m²
3/2025162 Kč/m²183 Kč/m²
12/2024164 Kč/m²180 Kč/m²
9/2024162 Kč/m²174 Kč/m²
6/2024159 Kč/m²170 Kč/m²
3/2024156 Kč/m²167 Kč/m²
12/2023154 Kč/m²164 Kč/m²
9/2023151 Kč/m²162 Kč/m²
6/2023146 Kč/m²160 Kč/m²
3/2023142 Kč/m²158 Kč/m²
12/2022141 Kč/m²157 Kč/m²
9/2022141 Kč/m²157 Kč/m²
6/2022141 Kč/m²156 Kč/m²
3/2022141 Kč/m²156 Kč/m²
12/2021142 Kč/m²156 Kč/m²
9/2021142 Kč/m²154 Kč/m²
6/2021139 Kč/m²152 Kč/m²
3/2021136 Kč/m²148 Kč/m²
12/2020136 Kč/m²145 Kč/m²
9/2020129 Kč/m²145 Kč/m²
6/2020129 Kč/m²143 Kč/m²
3/2020128 Kč/m²142 Kč/m²
12/2019126 Kč/m²141 Kč/m²
9/2019128 Kč/m²140 Kč/m²
6/2019126 Kč/m²140 Kč/m²
3/2019122 Kč/m²138 Kč/m²
12/2018120 Kč/m²134 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Most: 41 212 Kč/m² Horní Jiřetín: 30 177 Kč/m²
  • Horní Jiřetín
  • Most
Tabulka hodnot
ObdobíHorní JiřetínMost
202530 177 Kč/m²41 212 Kč/m²
202427 631 Kč/m²36 684 Kč/m²
202326 114 Kč/m²34 543 Kč/m²
202222 335 Kč/m²32 256 Kč/m²
202118 341 Kč/m²27 815 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz