Srovnání obcí · město v okrese Most · město v okrese Most

Horní Jiřetín, nebo Lom?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 30 177 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Most a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Jiřetíně: asi 9 020 Kč měsíčně proti 10 210 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Horním Jiřetíně a 3,9 roku v Lomu (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Lomu: hrubě 7,5 % ročně z kupní ceny proti 6,6 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHorní JiřetínLomVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 30 177 Kč 30 177 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,63 mil. Kč 1,63 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 569 Kč 41 569 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 167 Kč 189 Kč Horní Jiřetín levnější o 12 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 020 Kč 10 210 Kč Horní Jiřetín levnější o 12 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 20 % 23 % Horní Jiřetín nižší o 2,6 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 3,9 roku 3,9 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,6 % 7,5 % Lom vyšší o 0,9 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 6 743 Kč 6 743 Kč –
Počet obyvatel 2 153 3 755 –
Průměrný věk 42,9 roku 42,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −5,7 % +1,5 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 19,5 25,8 Lom vyšší o 32 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 7,7 % 8,3 % Horní Jiřetín nižší o 0,6 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 5,5 % 8,8 % Horní Jiřetín nižší o 3,3 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,4 % Horní Jiřetín nižší o 0,4 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 48 69 Lom vyšší o 44 %
Dojezd autem mezi obcemi 17 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Lom: 189 Kč/m² Horní Jiřetín: 167 Kč/m²
  • Horní Jiřetín
  • Lom
Tabulka hodnot
ObdobíHorní JiřetínLom
6/2026167 Kč/m²189 Kč/m²
3/2026167 Kč/m²184 Kč/m²
12/2025161 Kč/m²186 Kč/m²
9/2025165 Kč/m²190 Kč/m²
6/2025167 Kč/m²184 Kč/m²
3/2025162 Kč/m²181 Kč/m²
12/2024164 Kč/m²176 Kč/m²
9/2024162 Kč/m²173 Kč/m²
6/2024159 Kč/m²169 Kč/m²
3/2024156 Kč/m²165 Kč/m²
12/2023154 Kč/m²162 Kč/m²
9/2023151 Kč/m²159 Kč/m²
6/2023146 Kč/m²154 Kč/m²
3/2023142 Kč/m²151 Kč/m²
12/2022141 Kč/m²150 Kč/m²
9/2022141 Kč/m²149 Kč/m²
6/2022141 Kč/m²148 Kč/m²
3/2022141 Kč/m²147 Kč/m²
12/2021142 Kč/m²146 Kč/m²
9/2021142 Kč/m²145 Kč/m²
6/2021139 Kč/m²143 Kč/m²
3/2021136 Kč/m²142 Kč/m²
12/2020136 Kč/m²144 Kč/m²
9/2020129 Kč/m²144 Kč/m²
6/2020129 Kč/m²139 Kč/m²
3/2020128 Kč/m²136 Kč/m²
12/2019126 Kč/m²134 Kč/m²
9/2019128 Kč/m²133 Kč/m²
6/2019126 Kč/m²132 Kč/m²
3/2019122 Kč/m²130 Kč/m²
12/2018120 Kč/m²129 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
15 000 20 000 25 000 30 000 35 000 2021 2022 2023 2024 2025 Lom: 30 177 Kč/m² Horní Jiřetín: 30 177 Kč/m²
  • Horní Jiřetín
  • Lom
Tabulka hodnot
ObdobíHorní JiřetínLom
202530 177 Kč/m²30 177 Kč/m²
202427 631 Kč/m²27 631 Kč/m²
202326 114 Kč/m²26 114 Kč/m²
202222 335 Kč/m²22 335 Kč/m²
202118 341 Kč/m²18 341 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz