Srovnání obcí · město v okrese Most · statutární město v okrese Ústí nad Labem

Lom, nebo Ústí nad Labem?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Lomu: metr čtvereční za 30 177 Kč proti 45 256 Kč v Ústí nad Labem, tedy o 33 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 810 tis. Kč levněji.

Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 10 210 Kč a 10 270 Kč měsíčně bez energií.

Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Lomu a 5,9 roku v Ústí nad Labem (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Lomu: hrubě 7,5 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelLomÚstí nad LabemVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 30 177 Kč 45 256 Kč Lom levnější o 33 %
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,63 mil. Kč 2,44 mil. Kč Lom levnější o 33 %
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 569 Kč 65 075 Kč Lom levnější o 36 %
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 189 Kč 190 Kč –
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 10 210 Kč 10 270 Kč –
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 23 % 23 % Lom nižší o 0,1 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 3,9 roku 5,9 roku Lom dostupnější o 33 %
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 7,5 % 5,0 % Lom vyšší o 2,5 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 6 743 Kč 10 094 Kč Lom nižší o 33 %
Počet obyvatel 3 755 90 035 –
Průměrný věk 42,5 roku 43,5 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +1,5 % −3,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 25,8 8,3 Lom vyšší o 211 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 8,3 % 8,0 % Ústí nad Labem nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 8,8 % 5,1 % Ústí nad Labem nižší o 3,7 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,4 % 0,5 % Lom nižší o 0,1 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 23 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 69 41 Lom vyšší o 68 %
Dojezd autem mezi obcemi 39 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
120 140 160 180 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Ústí nad Labem: 190 Kč/m² Lom: 189 Kč/m²
  • Lom
  • Ústí nad Labem
Tabulka hodnot
ObdobíLomÚstí nad Labem
6/2026189 Kč/m²190 Kč/m²
3/2026184 Kč/m²187 Kč/m²
12/2025186 Kč/m²184 Kč/m²
9/2025190 Kč/m²183 Kč/m²
6/2025184 Kč/m²181 Kč/m²
3/2025181 Kč/m²178 Kč/m²
12/2024176 Kč/m²178 Kč/m²
9/2024173 Kč/m²169 Kč/m²
6/2024169 Kč/m²166 Kč/m²
3/2024165 Kč/m²163 Kč/m²
12/2023162 Kč/m²161 Kč/m²
9/2023159 Kč/m²158 Kč/m²
6/2023154 Kč/m²156 Kč/m²
3/2023151 Kč/m²155 Kč/m²
12/2022150 Kč/m²154 Kč/m²
9/2022149 Kč/m²154 Kč/m²
6/2022148 Kč/m²153 Kč/m²
3/2022147 Kč/m²152 Kč/m²
12/2021146 Kč/m²153 Kč/m²
9/2021145 Kč/m²150 Kč/m²
6/2021143 Kč/m²146 Kč/m²
3/2021142 Kč/m²144 Kč/m²
12/2020144 Kč/m²139 Kč/m²
9/2020144 Kč/m²138 Kč/m²
6/2020139 Kč/m²136 Kč/m²
3/2020136 Kč/m²133 Kč/m²
12/2019134 Kč/m²131 Kč/m²
9/2019133 Kč/m²132 Kč/m²
6/2019132 Kč/m²131 Kč/m²
3/2019130 Kč/m²129 Kč/m²
12/2018129 Kč/m²126 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
10 000 20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Ústí nad Labem: 45 256 Kč/m² Lom: 30 177 Kč/m²
  • Lom
  • Ústí nad Labem
Tabulka hodnot
ObdobíLomÚstí nad Labem
202530 177 Kč/m²45 256 Kč/m²
202427 631 Kč/m²42 602 Kč/m²
202326 114 Kč/m²39 965 Kč/m²
202222 335 Kč/m²36 365 Kč/m²
202118 341 Kč/m²31 123 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz

Porovnat Lom s…

Porovnat Ústí nad Labem s…