Srovnání obcí · obec v okrese Semily · město v okrese Semily
Horní Branná, nebo Turnov?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Horní Branné: metr čtvereční za 42 101 Kč proti 53 232 Kč v Turnově, tedy o 21 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 600 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Horní Branné: asi 10 850 Kč měsíčně proti 12 400 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Horní Branné a 7,1 roku v Turnově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Horní Branné: hrubě 5,7 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Horní Branná | Turnov | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 42 101 Kč | 53 232 Kč | Horní Branná levnější o 21 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,27 mil. Kč | 2,87 mil. Kč | Horní Branná levnější o 21 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 39 576 Kč | 52 702 Kč | Horní Branná levnější o 25 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 201 Kč | 230 Kč | Horní Branná levnější o 12 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 850 Kč | 12 400 Kč | Horní Branná levnější o 13 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 28 % | Horní Branná nižší o 3,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,6 roku | 7,1 roku | Horní Branná dostupnější o 21 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,7 % | 5,2 % | Horní Branná vyšší o 0,6 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 391 Kč | 11 873 Kč | Horní Branná nižší o 21 % |
| Počet obyvatel | 1 868 | 14 607 | – |
| Průměrný věk | 43,2 roku | 44,4 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −0,5 % | +1,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 26,2 | 20,9 | Horní Branná vyšší o 26 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 2,9 % | 4,9 % | Horní Branná nižší o 2,0 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 4,0 % | Horní Branná nižší o 4,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 2,1 % | 0,0 % | Turnov nižší o 2,1 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 94 | 85 | Horní Branná vyšší o 11 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 47 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Horní Branná
- Turnov
Tabulka hodnot
| Období | Horní Branná | Turnov |
|---|---|---|
| 6/2026 | 201 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 3/2026 | 205 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 12/2025 | 201 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 9/2025 | 200 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 6/2025 | 197 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 3/2025 | 200 Kč/m² | 229 Kč/m² |
| 12/2024 | 197 Kč/m² | 221 Kč/m² |
| 9/2024 | 192 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2024 | 190 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2024 | 187 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 12/2023 | 185 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 9/2023 | 183 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2023 | 180 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 3/2023 | 177 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 12/2022 | 175 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 9/2022 | 173 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 6/2022 | 172 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 3/2022 | 169 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 12/2021 | 166 Kč/m² | 184 Kč/m² |
| 9/2021 | 164 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2021 | 164 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 3/2021 | 156 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2020 | 141 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 9/2020 | 140 Kč/m² | 166 Kč/m² |
| 6/2020 | 134 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2020 | 134 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 12/2019 | 134 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 9/2019 | 131 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2019 | 132 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 3/2019 | 129 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 12/2018 | 127 Kč/m² | 148 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Horní Branná
- Turnov
Tabulka hodnot
| Období | Horní Branná | Turnov |
|---|---|---|
| 2025 | 42 101 Kč/m² | 53 232 Kč/m² |
| 2024 | 36 022 Kč/m² | 52 752 Kč/m² |
| 2023 | 30 464 Kč/m² | 49 783 Kč/m² |
| 2022 | 25 873 Kč/m² | 44 850 Kč/m² |
| 2021 | 21 997 Kč/m² | 38 587 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz