Srovnání obcí · město v okrese Bruntál · město v okrese Bruntál

Horní Benešov, nebo Rýmařov?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 29 382 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Bruntál a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Horním Benešově: asi 8 640 Kč měsíčně proti 8 990 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 3,9 roku průměrné hrubé mzdy v Horním Benešově a 3,9 roku v Rýmařově (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Rýmařově: hrubě 6,8 % ročně z kupní ceny proti 6,5 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHorní BenešovRýmařovVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 29 382 Kč 29 382 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 1,59 mil. Kč 1,59 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 32 381 Kč 32 381 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 160 Kč 167 Kč Horní Benešov levnější o 4 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 8 640 Kč 8 990 Kč Horní Benešov levnější o 4 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 20 % 21 % Horní Benešov nižší o 0,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 3,9 roku 3,9 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,5 % 6,8 % Rýmařov vyšší o 0,3 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 6 578 Kč 6 578 Kč –
Počet obyvatel 2 214 7 670 –
Průměrný věk 43,4 roku 46,3 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −2,3 % −8,4 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 26,2 10,4 Horní Benešov vyšší o 151 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 9,2 % 6,3 % Rýmařov nižší o 2,9 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,1 % 4,3 % Horní Benešov nižší o 3,2 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 30 44 Rýmařov vyšší o 47 %
Dojezd autem mezi obcemi 32 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 120 140 160 180 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Rýmařov: 167 Kč/m² Horní Benešov: 160 Kč/m²
  • Horní Benešov
  • Rýmařov
Tabulka hodnot
ObdobíHorní BenešovRýmařov
6/2026160 Kč/m²167 Kč/m²
3/2026155 Kč/m²158 Kč/m²
12/2025161 Kč/m²164 Kč/m²
9/2025159 Kč/m²164 Kč/m²
6/2025155 Kč/m²158 Kč/m²
3/2025154 Kč/m²150 Kč/m²
12/2024159 Kč/m²149 Kč/m²
9/2024159 Kč/m²147 Kč/m²
6/2024158 Kč/m²144 Kč/m²
3/2024157 Kč/m²141 Kč/m²
12/2023157 Kč/m²140 Kč/m²
9/2023155 Kč/m²139 Kč/m²
6/2023150 Kč/m²137 Kč/m²
3/2023149 Kč/m²138 Kč/m²
12/2022149 Kč/m²138 Kč/m²
9/2022149 Kč/m²139 Kč/m²
6/2022148 Kč/m²139 Kč/m²
3/2022148 Kč/m²139 Kč/m²
12/2021150 Kč/m²141 Kč/m²
9/2021148 Kč/m²137 Kč/m²
6/2021143 Kč/m²138 Kč/m²
3/2021142 Kč/m²137 Kč/m²
12/2020141 Kč/m²129 Kč/m²
9/2020135 Kč/m²128 Kč/m²
6/2020130 Kč/m²127 Kč/m²
3/2020124 Kč/m²125 Kč/m²
12/2019123 Kč/m²118 Kč/m²
9/2019124 Kč/m²117 Kč/m²
6/2019123 Kč/m²116 Kč/m²
3/2019125 Kč/m²115 Kč/m²
12/2018124 Kč/m²114 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
15 000 20 000 25 000 30 000 35 000 2021 2022 2023 2024 2025 Rýmařov: 29 382 Kč/m² Horní Benešov: 29 382 Kč/m²
  • Horní Benešov
  • Rýmařov
Tabulka hodnot
ObdobíHorní BenešovRýmařov
202529 382 Kč/m²29 382 Kč/m²
202428 149 Kč/m²28 149 Kč/m²
202327 057 Kč/m²27 057 Kč/m²
202224 035 Kč/m²24 035 Kč/m²
202118 591 Kč/m²18 591 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz