Srovnání obcí · obec v okrese Vsetín · obec v okrese Vsetín

Horní Bečva, nebo Valašská Bystřice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 42 755 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Vsetín a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější ve Valašské Bystřici: asi 10 750 Kč měsíčně proti 11 720 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,8 roku průměrné hrubé mzdy v Horní Bečvě a 5,8 roku ve Valašské Bystřici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Horní Bečvě: hrubě 6,1 % ročně z kupní ceny proti 5,6 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHorní BečvaValašská BystřiceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 755 Kč 42 755 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,31 mil. Kč 2,31 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 42 178 Kč 42 178 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 217 Kč 199 Kč Valašská Bystřice levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 11 720 Kč 10 750 Kč Valašská Bystřice levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 25 % Valašská Bystřice nižší o 2,3 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,8 roku 5,8 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 6,1 % 5,6 % Horní Bečva vyšší o 0,5 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 557 Kč 9 557 Kč –
Počet obyvatel 2 435 2 197 –
Průměrný věk 45,1 roku 44,4 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let 0,0 % −2,7 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 43,1 16,4 Horní Bečva vyšší o 163 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 6,4 % 6,7 % Horní Bečva nižší o 0,3 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,9 % 6,8 % Horní Bečva nižší o 4,9 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 0,0 % 0,0 % –
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 1 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 59 41 Horní Bečva vyšší o 44 %
Dojezd autem mezi obcemi 30 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
125 150 175 200 225 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Valašská Bystřice: 199 Kč/m² Horní Bečva: 217 Kč/m²
  • Horní Bečva
  • Valašská Bystřice
Tabulka hodnot
ObdobíHorní BečvaValašská Bystřice
6/2026217 Kč/m²199 Kč/m²
3/2026216 Kč/m²207 Kč/m²
12/2025213 Kč/m²207 Kč/m²
9/2025211 Kč/m²208 Kč/m²
6/2025211 Kč/m²212 Kč/m²
3/2025205 Kč/m²204 Kč/m²
12/2024202 Kč/m²194 Kč/m²
9/2024193 Kč/m²191 Kč/m²
6/2024188 Kč/m²188 Kč/m²
3/2024184 Kč/m²185 Kč/m²
12/2023181 Kč/m²182 Kč/m²
9/2023180 Kč/m²182 Kč/m²
6/2023178 Kč/m²180 Kč/m²
3/2023175 Kč/m²180 Kč/m²
12/2022174 Kč/m²180 Kč/m²
9/2022174 Kč/m²181 Kč/m²
6/2022174 Kč/m²181 Kč/m²
3/2022173 Kč/m²181 Kč/m²
12/2021175 Kč/m²185 Kč/m²
9/2021174 Kč/m²186 Kč/m²
6/2021172 Kč/m²184 Kč/m²
3/2021167 Kč/m²179 Kč/m²
12/2020165 Kč/m²176 Kč/m²
9/2020168 Kč/m²175 Kč/m²
6/2020171 Kč/m²173 Kč/m²
3/2020165 Kč/m²168 Kč/m²
12/2019161 Kč/m²167 Kč/m²
9/2019160 Kč/m²166 Kč/m²
6/2019159 Kč/m²165 Kč/m²
3/2019153 Kč/m²163 Kč/m²
12/2018148 Kč/m²160 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
20 000 30 000 40 000 50 000 2021 2022 2023 2024 2025 Valašská Bystřice: 42 755 Kč/m² Horní Bečva: 42 755 Kč/m²
  • Horní Bečva
  • Valašská Bystřice
Tabulka hodnot
ObdobíHorní BečvaValašská Bystřice
202542 755 Kč/m²42 755 Kč/m²
202445 024 Kč/m²45 024 Kč/m²
202338 602 Kč/m²38 602 Kč/m²
202233 841 Kč/m²33 841 Kč/m²
202127 251 Kč/m²27 251 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz