Srovnání obcí · obec v okrese Olomouc · město v okrese Olomouc
Hlubočky, nebo Litovel?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 45 308 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Olomouc a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Litovli: asi 10 690 Kč měsíčně proti 11 500 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,1 roku průměrné hrubé mzdy v Hlubočkách a 6,1 roku v Litovli (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Hlubočkách: hrubě 5,6 % ročně z kupní ceny proti 5,2 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Hlubočky | Litovel | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 308 Kč | 45 308 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,45 mil. Kč | 2,45 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 46 008 Kč | 46 008 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 213 Kč | 198 Kč | Litovel levnější o 7 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 500 Kč | 10 690 Kč | Litovel levnější o 7 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 25 % | Litovel nižší o 1,9 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,1 roku | 6,1 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 5,2 % | Hlubočky vyšší o 0,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 10 136 Kč | 10 136 Kč | – |
| Počet obyvatel | 4 176 | 9 448 | – |
| Průměrný věk | 44,5 roku | 44,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −2,2 % | −4,4 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 13,2 | 23,2 | Litovel vyšší o 76 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,2 % | 4,2 % | – |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 10,3 % | 66,3 % | Hlubočky nižší o 55,9 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 3 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 55 | 69 | Litovel vyšší o 25 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 36 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Hlubočky
- Litovel
Tabulka hodnot
| Období | Hlubočky | Litovel |
|---|---|---|
| 6/2026 | 213 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 3/2026 | 216 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 12/2025 | 211 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2025 | 207 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2025 | 207 Kč/m² | 188 Kč/m² |
| 3/2025 | 213 Kč/m² | 182 Kč/m² |
| 12/2024 | 212 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 9/2024 | 203 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2024 | 200 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2024 | 196 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 12/2023 | 192 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 9/2023 | 188 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 6/2023 | 186 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2023 | 182 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 12/2022 | 181 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 9/2022 | 179 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 6/2022 | 178 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2022 | 176 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 12/2021 | 175 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 9/2021 | 171 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 6/2021 | 170 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 3/2021 | 167 Kč/m² | 149 Kč/m² |
| 12/2020 | 163 Kč/m² | 145 Kč/m² |
| 9/2020 | 163 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 6/2020 | 153 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 3/2020 | 146 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 12/2019 | 146 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2019 | 147 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 6/2019 | 147 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 3/2019 | 146 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 12/2018 | 146 Kč/m² | 160 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Hlubočky
- Litovel
Tabulka hodnot
| Období | Hlubočky | Litovel |
|---|---|---|
| 2025 | 45 308 Kč/m² | 45 308 Kč/m² |
| 2024 | 43 785 Kč/m² | 43 785 Kč/m² |
| 2023 | 41 627 Kč/m² | 41 627 Kč/m² |
| 2022 | 36 405 Kč/m² | 36 405 Kč/m² |
| 2021 | 29 928 Kč/m² | 29 928 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz