Srovnání obcí · město v okrese Šumperk · město v okrese Šumperk

Hanušovice, nebo Mohelnice?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 41 805 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Šumperk a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Hanušovicích: asi 9 340 Kč měsíčně proti 10 120 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 5,6 roku průměrné hrubé mzdy v Hanušovicích a 5,6 roku v Mohelnici (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Mohelnici: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 5,0 %.

Srovnání v číslech

UkazatelHanušoviceMohelniceVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 41 805 Kč 41 805 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 2,26 mil. Kč 2,26 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 40 288 Kč 40 288 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 173 Kč 187 Kč Hanušovice levnější o 8 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 9 340 Kč 10 120 Kč Hanušovice levnější o 8 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 22 % 23 % Hanušovice nižší o 1,8 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 5,6 roku 5,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,0 % 5,4 % Mohelnice vyšší o 0,4 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 9 350 Kč 9 350 Kč –
Počet obyvatel 2 837 9 886 –
Průměrný věk 45,5 roku 43,1 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let −10,8 % +6,9 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 4,6 44,9 Mohelnice vyšší o 880 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 9,3 % 6,1 % Mohelnice nižší o 3,1 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 3,7 % 4,4 % Hanušovice nižší o 0,7 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 4,0 % 0,0 % Mohelnice nižší o 4,0 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 3 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 9 82 Mohelnice vyšší o 811 %
Dojezd autem mezi obcemi 44 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 125 150 175 200 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Mohelnice: 187 Kč/m² Hanušovice: 173 Kč/m²
  • Hanušovice
  • Mohelnice
Tabulka hodnot
ObdobíHanušoviceMohelnice
6/2026173 Kč/m²187 Kč/m²
3/2026182 Kč/m²188 Kč/m²
12/2025187 Kč/m²191 Kč/m²
9/2025185 Kč/m²187 Kč/m²
6/2025183 Kč/m²191 Kč/m²
3/2025178 Kč/m²184 Kč/m²
12/2024176 Kč/m²185 Kč/m²
9/2024169 Kč/m²182 Kč/m²
6/2024164 Kč/m²179 Kč/m²
3/2024159 Kč/m²177 Kč/m²
12/2023154 Kč/m²176 Kč/m²
9/2023149 Kč/m²175 Kč/m²
6/2023145 Kč/m²174 Kč/m²
3/2023143 Kč/m²172 Kč/m²
12/2022142 Kč/m²172 Kč/m²
9/2022141 Kč/m²172 Kč/m²
6/2022140 Kč/m²171 Kč/m²
3/2022139 Kč/m²171 Kč/m²
12/2021140 Kč/m²169 Kč/m²
9/2021137 Kč/m²168 Kč/m²
6/2021135 Kč/m²166 Kč/m²
3/2021132 Kč/m²161 Kč/m²
12/2020125 Kč/m²157 Kč/m²
9/2020126 Kč/m²155 Kč/m²
6/2020122 Kč/m²159 Kč/m²
3/2020116 Kč/m²158 Kč/m²
12/2019115 Kč/m²155 Kč/m²
9/2019113 Kč/m²156 Kč/m²
6/2019113 Kč/m²157 Kč/m²
3/2019113 Kč/m²158 Kč/m²
12/2018111 Kč/m²157 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
25 000 30 000 35 000 40 000 45 000 2021 2022 2023 2024 2025 Mohelnice: 41 805 Kč/m² Hanušovice: 41 805 Kč/m²
  • Hanušovice
  • Mohelnice
Tabulka hodnot
ObdobíHanušoviceMohelnice
202541 805 Kč/m²41 805 Kč/m²
202439 829 Kč/m²39 829 Kč/m²
202336 046 Kč/m²36 046 Kč/m²
202232 388 Kč/m²32 388 Kč/m²
202126 816 Kč/m²26 816 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz