Srovnání obcí · město v okrese Havlíčkův Brod · město v okrese Havlíčkův Brod
Golčův Jeníkov, nebo Světlá nad Sázavou?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 43 497 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Havlíčkův Brod a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Světlé nad Sázavou: asi 10 780 Kč měsíčně proti 11 120 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,7 roku průměrné hrubé mzdy v Golčově Jeníkově a 5,7 roku ve Světlé nad Sázavou (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Golčově Jeníkově: hrubě 5,7 % ročně z kupní ceny proti 5,5 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Golčův Jeníkov | Světlá nad Sázavou | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 43 497 Kč | 43 497 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,35 mil. Kč | 2,35 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 951 Kč | 40 951 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 206 Kč | 200 Kč | Světlá nad Sázavou levnější o 3 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 120 Kč | 10 780 Kč | Světlá nad Sázavou levnější o 3 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 24 % | Světlá nad Sázavou nižší o 0,8 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,7 roku | 5,7 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,7 % | 5,5 % | Golčův Jeníkov vyšší o 0,2 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 722 Kč | 9 722 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 835 | 6 289 | – |
| Průměrný věk | 43,1 roku | 46,9 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,7 % | −5,6 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 23,3 | 24,6 | Světlá nad Sázavou vyšší o 6 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,9 % | 5,4 % | Golčův Jeníkov nižší o 0,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,1 % | 2,0 % | Golčův Jeníkov nižší o 2,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 24,4 % | Golčův Jeníkov nižší o 24,4 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 33 | 63 | Světlá nad Sázavou vyšší o 91 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 23 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Golčův Jeníkov
- Světlá nad Sázavou
Tabulka hodnot
| Období | Golčův Jeníkov | Světlá nad Sázavou |
|---|---|---|
| 6/2026 | 206 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 3/2026 | 205 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2025 | 196 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 9/2025 | 197 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 6/2025 | 198 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2025 | 205 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 12/2024 | 207 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 9/2024 | 197 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2024 | 196 Kč/m² | 179 Kč/m² |
| 3/2024 | 193 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 12/2023 | 191 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 9/2023 | 189 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 6/2023 | 187 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 3/2023 | 185 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2022 | 185 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 9/2022 | 184 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 6/2022 | 183 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 3/2022 | 181 Kč/m² | 175 Kč/m² |
| 12/2021 | 183 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 9/2021 | 176 Kč/m² | 176 Kč/m² |
| 6/2021 | 175 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2021 | 177 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2020 | 170 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2020 | 163 Kč/m² | 161 Kč/m² |
| 6/2020 | 161 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2020 | 161 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 12/2019 | 157 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 9/2019 | 159 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 6/2019 | 158 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 3/2019 | 151 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2018 | 146 Kč/m² | 143 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Golčův Jeníkov
- Světlá nad Sázavou
Tabulka hodnot
| Období | Golčův Jeníkov | Světlá nad Sázavou |
|---|---|---|
| 2025 | 43 497 Kč/m² | 43 497 Kč/m² |
| 2024 | 41 450 Kč/m² | 41 450 Kč/m² |
| 2023 | 37 968 Kč/m² | 37 968 Kč/m² |
| 2022 | 32 655 Kč/m² | 32 655 Kč/m² |
| 2021 | 26 488 Kč/m² | 26 488 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz