Srovnání obcí · město v okrese Havlíčkův Brod · statutární město v okrese Jihlava
Golčův Jeníkov, nebo Jihlava?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Golčově Jeníkově: metr čtvereční za 43 497 Kč proti 59 825 Kč v Jihlavě, tedy o 27 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 880 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Golčově Jeníkově: asi 11 120 Kč měsíčně proti 12 530 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,7 roku průměrné hrubé mzdy v Golčově Jeníkově a 7,9 roku v Jihlavě (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Golčově Jeníkově: hrubě 5,7 % ročně z kupní ceny proti 4,7 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Golčův Jeníkov | Jihlava | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 43 497 Kč | 59 825 Kč | Golčův Jeníkov levnější o 27 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,35 mil. Kč | 3,23 mil. Kč | Golčův Jeníkov levnější o 27 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 951 Kč | 64 953 Kč | Golčův Jeníkov levnější o 37 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 206 Kč | 232 Kč | Golčův Jeníkov levnější o 11 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 11 120 Kč | 12 530 Kč | Golčův Jeníkov levnější o 11 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 25 % | 28 % | Golčův Jeníkov nižší o 3,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,7 roku | 7,9 roku | Golčův Jeníkov dostupnější o 27 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,7 % | 4,7 % | Golčův Jeníkov vyšší o 1,0 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 9 722 Kč | 13 363 Kč | Golčův Jeníkov nižší o 27 % |
| Počet obyvatel | 2 835 | 53 686 | – |
| Průměrný věk | 43,1 roku | 43,3 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +7,7 % | +5,9 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 23,3 | 26,5 | Jihlava vyšší o 14 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,9 % | 4,2 % | Jihlava nižší o 0,7 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,1 % | 1,9 % | Golčův Jeníkov nižší o 1,9 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 7,2 % | Golčův Jeníkov nižší o 7,2 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 1 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 33 | 78 | Jihlava vyšší o 136 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 48 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Golčův Jeníkov
- Jihlava
Tabulka hodnot
| Období | Golčův Jeníkov | Jihlava |
|---|---|---|
| 6/2026 | 206 Kč/m² | 232 Kč/m² |
| 3/2026 | 205 Kč/m² | 231 Kč/m² |
| 12/2025 | 196 Kč/m² | 228 Kč/m² |
| 9/2025 | 197 Kč/m² | 227 Kč/m² |
| 6/2025 | 198 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 3/2025 | 205 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 12/2024 | 207 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 9/2024 | 197 Kč/m² | 213 Kč/m² |
| 6/2024 | 196 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 3/2024 | 193 Kč/m² | 207 Kč/m² |
| 12/2023 | 191 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 9/2023 | 189 Kč/m² | 201 Kč/m² |
| 6/2023 | 187 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2023 | 185 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 12/2022 | 185 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 9/2022 | 184 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 6/2022 | 183 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 3/2022 | 181 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 12/2021 | 183 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 176 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 6/2021 | 175 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2021 | 177 Kč/m² | 183 Kč/m² |
| 12/2020 | 170 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 9/2020 | 163 Kč/m² | 178 Kč/m² |
| 6/2020 | 161 Kč/m² | 177 Kč/m² |
| 3/2020 | 161 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2019 | 157 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 9/2019 | 159 Kč/m² | 172 Kč/m² |
| 6/2019 | 158 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 3/2019 | 151 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 12/2018 | 146 Kč/m² | 161 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Golčův Jeníkov
- Jihlava
Tabulka hodnot
| Období | Golčův Jeníkov | Jihlava |
|---|---|---|
| 2025 | 43 497 Kč/m² | 59 825 Kč/m² |
| 2024 | 41 450 Kč/m² | 57 108 Kč/m² |
| 2023 | 37 968 Kč/m² | 52 028 Kč/m² |
| 2022 | 32 655 Kč/m² | 46 776 Kč/m² |
| 2021 | 26 488 Kč/m² | 40 444 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz