Srovnání obcí · obec v okrese Hradec Králové · obec v okrese Hradec Králové
Černilov, nebo Stěžery?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 52 526 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Hradec Králové a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Stěžerách: asi 12 960 Kč měsíčně proti 13 180 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,8 roku průměrné hrubé mzdy v Černilově a 6,8 roku ve Stěžerách (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Černilov | Stěžery | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 52 526 Kč | 52 526 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,84 mil. Kč | 2,84 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 45 424 Kč | 45 424 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 244 Kč | 240 Kč | Stěžery levnější o 2 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 180 Kč | 12 960 Kč | Stěžery levnější o 2 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 29 % | 29 % | Stěžery nižší o 0,5 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,8 roku | 6,8 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,6 % | 5,5 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 11 749 Kč | 11 749 Kč | – |
| Počet obyvatel | 2 488 | 2 140 | – |
| Průměrný věk | 42,5 roku | 42,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +1,7 % | +12,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 34,2 | 59,3 | Stěžery vyšší o 74 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,8 % | 2,6 % | Stěžery nižší o 1,2 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,0 % | 1,0 % | Černilov nižší o 1,0 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,0 % | 0,0 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 94 | 95 | Stěžery vyšší o 1 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 24 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Černilov
- Stěžery
Tabulka hodnot
| Období | Černilov | Stěžery |
|---|---|---|
| 6/2026 | 244 Kč/m² | 240 Kč/m² |
| 3/2026 | 232 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 12/2025 | 231 Kč/m² | 230 Kč/m² |
| 9/2025 | 235 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 6/2025 | 228 Kč/m² | 233 Kč/m² |
| 3/2025 | 229 Kč/m² | 225 Kč/m² |
| 12/2024 | 233 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 9/2024 | 216 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 6/2024 | 208 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2024 | 202 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 12/2023 | 196 Kč/m² | 203 Kč/m² |
| 9/2023 | 190 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 6/2023 | 187 Kč/m² | 202 Kč/m² |
| 3/2023 | 182 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 12/2022 | 180 Kč/m² | 200 Kč/m² |
| 9/2022 | 179 Kč/m² | 198 Kč/m² |
| 6/2022 | 178 Kč/m² | 196 Kč/m² |
| 3/2022 | 176 Kč/m² | 195 Kč/m² |
| 12/2021 | 175 Kč/m² | 192 Kč/m² |
| 9/2021 | 171 Kč/m² | 189 Kč/m² |
| 6/2021 | 170 Kč/m² | 186 Kč/m² |
| 3/2021 | 169 Kč/m² | 185 Kč/m² |
| 12/2020 | 158 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 9/2020 | 154 Kč/m² | 180 Kč/m² |
| 6/2020 | 153 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2020 | 149 Kč/m² | 169 Kč/m² |
| 12/2019 | 149 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 9/2019 | 152 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2019 | 152 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2019 | 147 Kč/m² | 162 Kč/m² |
| 12/2018 | 139 Kč/m² | 153 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Černilov
- Stěžery
Tabulka hodnot
| Období | Černilov | Stěžery |
|---|---|---|
| 2025 | 52 526 Kč/m² | 52 526 Kč/m² |
| 2024 | 46 555 Kč/m² | 46 555 Kč/m² |
| 2023 | 42 696 Kč/m² | 42 696 Kč/m² |
| 2022 | 38 390 Kč/m² | 38 390 Kč/m² |
| 2021 | 32 664 Kč/m² | 32 664 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz