Srovnání obcí · obec v okrese Benešov · město v okrese Benešov

Čerčany, nebo Pyšely?

Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.

Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 55 657 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Benešov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.

Nájem bytu 2+kk je levnější v Čerčanech: asi 13 340 Kč měsíčně proti 13 610 Kč (model MF, bez energií).

Byt 2+kk stojí tolik jako 6,6 roku průměrné hrubé mzdy v Čerčanech a 6,6 roku v Pyšelích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).

Pronájem bytu vynáší víc v Pyšelích: hrubě 5,4 % ročně z kupní ceny proti 5,3 %.

Srovnání v číslech

UkazatelČerčanyPyšelyVýhodnější
Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 55 657 Kč 55 657 Kč –
Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² 3,01 mil. Kč 3,01 mil. Kč –
Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese 51 862 Kč 51 862 Kč –
Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně 247 Kč 252 Kč Čerčany levnější o 2 %
Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií 13 340 Kč 13 610 Kč Čerčany levnější o 2 %
Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji 27 % 28 % Čerčany nižší o 0,5 p. b.
Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji 6,6 roku 6,6 roku –
Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu 5,3 % 5,4 % Pyšely vyšší o 0,1 p. b.
Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let 12 453 Kč 12 453 Kč –
Počet obyvatel 3 175 2 361 –
Průměrný věk 42,0 roku 38,8 roku –
Změna počtu obyvatel za 10 let +14,5 % +27,6 % –
Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel 45,7 85,6 Pyšely vyšší o 87 %
Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných 3,0 % 1,6 % Pyšely nižší o 1,4 p. b.
Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území 1,8 % 0,0 % Pyšely nižší o 1,8 p. b.
Vysoký radonový indexpodíl území 96,2 % 93,6 % Pyšely nižší o 2,7 p. b.
Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí 0 0 –
Index místa k životuKde žít, 0–100 98 96 Čerčany vyšší o 2 %
Dojezd autem mezi obcemi 8 min

Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD

Nájem bytu 2+kk za m² (MF)
100 150 200 250 300 12/2018 12/2019 12/2020 12/2021 12/2022 12/2023 12/2024 6/2026 Pyšely: 252 Kč/m² Čerčany: 247 Kč/m²
  • Čerčany
  • Pyšely
Tabulka hodnot
ObdobíČerčanyPyšely
6/2026247 Kč/m²252 Kč/m²
3/2026245 Kč/m²248 Kč/m²
12/2025240 Kč/m²256 Kč/m²
9/2025238 Kč/m²254 Kč/m²
6/2025239 Kč/m²249 Kč/m²
3/2025240 Kč/m²245 Kč/m²
12/2024237 Kč/m²244 Kč/m²
9/2024226 Kč/m²226 Kč/m²
6/2024223 Kč/m²219 Kč/m²
3/2024220 Kč/m²213 Kč/m²
12/2023217 Kč/m²207 Kč/m²
9/2023214 Kč/m²202 Kč/m²
6/2023215 Kč/m²202 Kč/m²
3/2023211 Kč/m²200 Kč/m²
12/2022211 Kč/m²200 Kč/m²
9/2022210 Kč/m²200 Kč/m²
6/2022208 Kč/m²200 Kč/m²
3/2022206 Kč/m²200 Kč/m²
12/2021208 Kč/m²202 Kč/m²
9/2021204 Kč/m²200 Kč/m²
6/2021199 Kč/m²198 Kč/m²
3/2021194 Kč/m²192 Kč/m²
12/2020190 Kč/m²179 Kč/m²
9/2020187 Kč/m²173 Kč/m²
6/2020181 Kč/m²171 Kč/m²
3/2020174 Kč/m²164 Kč/m²
12/2019168 Kč/m²157 Kč/m²
9/2019168 Kč/m²153 Kč/m²
6/2019165 Kč/m²150 Kč/m²
3/2019163 Kč/m²147 Kč/m²
12/2018159 Kč/m²142 Kč/m²

Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz

Cena bytů za m² (ČSÚ, skupina obcí)
30 000 40 000 50 000 60 000 2021 2022 2023 2024 2025 Pyšely: 55 657 Kč/m² Čerčany: 55 657 Kč/m²
  • Čerčany
  • Pyšely
Tabulka hodnot
ObdobíČerčanyPyšely
202555 657 Kč/m²55 657 Kč/m²
202453 001 Kč/m²53 001 Kč/m²
202348 225 Kč/m²48 225 Kč/m²
202243 517 Kč/m²43 517 Kč/m²
202135 470 Kč/m²35 470 Kč/m²

Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz