Srovnání obcí · město v okrese Benešov · obec v okrese Benešov
Bystřice, nebo Čerčany?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Průměrná cena bytů ČSÚ je pro obě obce stejná, 55 657 Kč/m²: patří do stejné velikostní skupiny obcí v okrese Benešov a ČSÚ za samotné obce ceny nezveřejňuje.
Nájem bytu 2+kk vychází podle modelu MF v obou obcích podobně, asi 13 450 Kč a 13 340 Kč měsíčně bez energií.
Byt 2+kk stojí tolik jako 6,6 roku průměrné hrubé mzdy v Bystřici a 6,6 roku v Čerčanech (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Bystřice | Čerčany | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 55 657 Kč | 55 657 Kč | – |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 3,01 mil. Kč | 3,01 mil. Kč | – |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 51 862 Kč | 51 862 Kč | – |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 249 Kč | 247 Kč | – |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 13 450 Kč | 13 340 Kč | – |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 27 % | 27 % | Čerčany nižší o 0,2 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 6,6 roku | 6,6 roku | – |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,4 % | 5,3 % | – |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 12 453 Kč | 12 453 Kč | – |
| Počet obyvatel | 4 694 | 3 175 | – |
| Průměrný věk | 42,5 roku | 42,0 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +8,3 % | +14,5 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 44,7 | 45,7 | Čerčany vyšší o 2 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 3,4 % | 3,0 % | Čerčany nižší o 0,4 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 1,6 % | 1,8 % | Bystřice nižší o 0,2 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 95,2 % | 96,2 % | Bystřice nižší o 1,0 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 0 | 0 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 79 | 98 | Čerčany vyšší o 24 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 19 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Bystřice
- Čerčany
Tabulka hodnot
| Období | Bystřice | Čerčany |
|---|---|---|
| 6/2026 | 249 Kč/m² | 247 Kč/m² |
| 3/2026 | 241 Kč/m² | 245 Kč/m² |
| 12/2025 | 235 Kč/m² | 240 Kč/m² |
| 9/2025 | 233 Kč/m² | 238 Kč/m² |
| 6/2025 | 230 Kč/m² | 239 Kč/m² |
| 3/2025 | 229 Kč/m² | 240 Kč/m² |
| 12/2024 | 232 Kč/m² | 237 Kč/m² |
| 9/2024 | 219 Kč/m² | 226 Kč/m² |
| 6/2024 | 217 Kč/m² | 223 Kč/m² |
| 3/2024 | 214 Kč/m² | 220 Kč/m² |
| 12/2023 | 211 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 9/2023 | 208 Kč/m² | 214 Kč/m² |
| 6/2023 | 209 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 3/2023 | 207 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 12/2022 | 206 Kč/m² | 211 Kč/m² |
| 9/2022 | 205 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 6/2022 | 203 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 3/2022 | 202 Kč/m² | 206 Kč/m² |
| 12/2021 | 202 Kč/m² | 208 Kč/m² |
| 9/2021 | 197 Kč/m² | 204 Kč/m² |
| 6/2021 | 196 Kč/m² | 199 Kč/m² |
| 3/2021 | 192 Kč/m² | 194 Kč/m² |
| 12/2020 | 183 Kč/m² | 190 Kč/m² |
| 9/2020 | 180 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 6/2020 | 178 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 3/2020 | 177 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 12/2019 | 169 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 9/2019 | 172 Kč/m² | 168 Kč/m² |
| 6/2019 | 172 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2019 | 167 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 12/2018 | 167 Kč/m² | 159 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Bystřice
- Čerčany
Tabulka hodnot
| Období | Bystřice | Čerčany |
|---|---|---|
| 2025 | 55 657 Kč/m² | 55 657 Kč/m² |
| 2024 | 53 001 Kč/m² | 53 001 Kč/m² |
| 2023 | 48 225 Kč/m² | 48 225 Kč/m² |
| 2022 | 43 517 Kč/m² | 43 517 Kč/m² |
| 2021 | 35 470 Kč/m² | 35 470 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz