Srovnání obcí · město v okrese Strakonice · město v okrese Strakonice
Bavorov, nebo Strakonice?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Bavorově: metr čtvereční za 35 242 Kč proti 47 598 Kč ve Strakonicích, tedy o 26 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 670 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější ve Strakonicích: asi 9 400 Kč měsíčně proti 10 580 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 4,7 roku průměrné hrubé mzdy v Bavorově a 6,3 roku ve Strakonicích (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Bavorově: hrubě 6,7 % ročně z kupní ceny proti 4,4 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Bavorov | Strakonice | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 35 242 Kč | 47 598 Kč | Bavorov levnější o 26 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 1,90 mil. Kč | 2,57 mil. Kč | Bavorov levnější o 26 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 44 156 Kč | 46 427 Kč | Bavorov levnější o 5 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 196 Kč | 174 Kč | Strakonice levnější o 11 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 10 580 Kč | 9 400 Kč | Strakonice levnější o 11 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 24 % | 21 % | Strakonice nižší o 2,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 4,7 roku | 6,3 roku | Bavorov dostupnější o 26 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 6,7 % | 4,4 % | Bavorov vyšší o 2,3 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 7 860 Kč | 10 632 Kč | Bavorov nižší o 26 % |
| Počet obyvatel | 1 672 | 22 275 | – |
| Průměrný věk | 43,2 roku | 44,8 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | +4,6 % | −2,7 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 15,0 | 14,4 | Bavorov vyšší o 4 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 4,4 % | 5,0 % | Bavorov nižší o 0,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 3,9 % | 0,5 % | Strakonice nižší o 3,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,9 % | 0,0 % | Strakonice nižší o 0,9 p. b. |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 2 | 1 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 44 | 59 | Strakonice vyšší o 34 % |
| Dojezd autem mezi obcemi | 28 min | ||
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Bavorov
- Strakonice
Tabulka hodnot
| Období | Bavorov | Strakonice |
|---|---|---|
| 6/2026 | 196 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 3/2026 | 198 Kč/m² | 171 Kč/m² |
| 12/2025 | 196 Kč/m² | 170 Kč/m² |
| 9/2025 | 194 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2025 | 191 Kč/m² | 165 Kč/m² |
| 3/2025 | 189 Kč/m² | 164 Kč/m² |
| 12/2024 | 189 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 9/2024 | 180 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2024 | 176 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2024 | 172 Kč/m² | 151 Kč/m² |
| 12/2023 | 168 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 9/2023 | 165 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 6/2023 | 160 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2023 | 156 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 12/2022 | 154 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 9/2022 | 153 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 6/2022 | 152 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 3/2022 | 151 Kč/m² | 147 Kč/m² |
| 12/2021 | 150 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 9/2021 | 147 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 6/2021 | 145 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 3/2021 | 141 Kč/m² | 141 Kč/m² |
| 12/2020 | 133 Kč/m² | 139 Kč/m² |
| 9/2020 | 138 Kč/m² | 137 Kč/m² |
| 6/2020 | 138 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 3/2020 | 140 Kč/m² | 133 Kč/m² |
| 12/2019 | 141 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 9/2019 | 142 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 6/2019 | 143 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 3/2019 | 138 Kč/m² | 130 Kč/m² |
| 12/2018 | 137 Kč/m² | 126 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Bavorov
- Strakonice
Tabulka hodnot
| Období | Bavorov | Strakonice |
|---|---|---|
| 2025 | 35 242 Kč/m² | 47 598 Kč/m² |
| 2024 | 34 382 Kč/m² | 44 543 Kč/m² |
| 2023 | 30 140 Kč/m² | 42 657 Kč/m² |
| 2022 | 26 220 Kč/m² | 38 448 Kč/m² |
| 2021 | 20 769 Kč/m² | 32 065 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz