Srovnání obcí · město v okrese Cheb · město v okrese Cheb
Aš, nebo Teplá?
Ceny bytů a domů, nájem, dostupnost vůči mzdě, výnos z pronájmu, hypotéka, obyvatelstvo a rizika obou obcí vedle sebe. U každého řádku je vyznačena výhodnější obec.
Byty jsou podle průměrných cen ČSÚ levnější v Teplé: metr čtvereční za 35 549 Kč proti 38 193 Kč v Aši, tedy o 7 % méně. Byt 2+kk tam vyjde zhruba o 140 tis. Kč levněji.
Nájem bytu 2+kk je levnější v Aši: asi 9 740 Kč měsíčně proti 11 290 Kč (model MF, bez energií).
Byt 2+kk stojí tolik jako 5,3 roku průměrné hrubé mzdy v Aši a 4,9 roku v Teplé (obě obce leží ve stejném kraji, rozdíl tedy dělá jen cena bytu).
Pronájem bytu vynáší víc v Teplé: hrubě 7,1 % ročně z kupní ceny proti 5,7 %.
Srovnání v číslech
| Ukazatel | Aš | Teplá | Výhodnější |
|---|---|---|---|
| Byt za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 38 193 Kč | 35 549 Kč | Teplá levnější o 7 % |
| Byt 2+kk (54 m²)odhad z ceny za m² | 2,06 mil. Kč | 1,92 mil. Kč | Teplá levnější o 7 % |
| Rodinný dům za m²ČSÚ, průměr skupiny obcí v okrese | 40 028 Kč | 36 227 Kč | Teplá levnější o 9 % |
| Nájem 2+kk za m²model MF, měsíčně | 180 Kč | 209 Kč | Aš levnější o 14 % |
| Nájem bytu 2+kkměsíčně bez energií | 9 740 Kč | 11 290 Kč | Aš levnější o 14 % |
| Nájem jako podíl mzdyprůměrná hrubá mzda v kraji | 23 % | 27 % | Aš nižší o 3,7 p. b. |
| Byt 2+kk v ročních mzdáchprůměrná hrubá mzda v kraji | 5,3 roku | 4,9 roku | Teplá dostupnější o 7 % |
| Hrubý výnos z pronájmuroční nájem / cena bytu | 5,7 % | 7,1 % | Teplá vyšší o 1,4 p. b. |
| Splátka hypotéky na byt 2+kk80 % ceny, 30 let | 8 522 Kč | 7 943 Kč | Teplá nižší o 7 % |
| Počet obyvatel | 12 683 | 2 909 | – |
| Průměrný věk | 42,8 roku | 43,1 roku | – |
| Změna počtu obyvatel za 10 let | −3,8 % | −1,8 % | – |
| Nové byty za 10 letna 1 000 obyvatel | 12,4 | 11,0 | Aš vyšší o 13 % |
| Nezaměstnanostpodíl nezaměstnaných | 5,3 % | 8,7 % | Aš nižší o 3,5 p. b. |
| Zástavba v záplavové zóněQ100, podíl zastavěného území | 0,2 % | 2,7 % | Aš nižší o 2,5 p. b. |
| Vysoký radonový indexpodíl území | 0,1 % | 0,1 % | – |
| Dražby za 24 měsícůveřejné dražby nemovitostí | 3 | 2 | – |
| Index místa k životuKde žít, 0–100 | 51 | 26 | Aš vyšší o 96 % |
Ceny bytů a domů = průměr ČSÚ za obce stejné velikostní skupiny v okrese (ne cena samotné obce), nájem = model MF z inzerátů, mzda = průměrná hrubá mzda v kraji. Hypotéka: 80 % ceny bytu 2+kk, sazba 4,68 %, 30 let. Rozdíl u podílů je v procentních bodech. Zpracoval kdezit.cz. průměr skupiny obcí ČSÚ model MF ČNB ARAD
- Aš
- Teplá
Tabulka hodnot
| Období | Aš | Teplá |
|---|---|---|
| 6/2026 | 180 Kč/m² | 209 Kč/m² |
| 3/2026 | 183 Kč/m² | 197 Kč/m² |
| 12/2025 | 179 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 9/2025 | 174 Kč/m² | 210 Kč/m² |
| 6/2025 | 173 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 3/2025 | 168 Kč/m² | 217 Kč/m² |
| 12/2024 | 171 Kč/m² | 215 Kč/m² |
| 9/2024 | 163 Kč/m² | 193 Kč/m² |
| 6/2024 | 159 Kč/m² | 187 Kč/m² |
| 3/2024 | 155 Kč/m² | 181 Kč/m² |
| 12/2023 | 152 Kč/m² | 174 Kč/m² |
| 9/2023 | 149 Kč/m² | 167 Kč/m² |
| 6/2023 | 146 Kč/m² | 163 Kč/m² |
| 3/2023 | 143 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 12/2022 | 142 Kč/m² | 159 Kč/m² |
| 9/2022 | 142 Kč/m² | 158 Kč/m² |
| 6/2022 | 141 Kč/m² | 157 Kč/m² |
| 3/2022 | 141 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 12/2021 | 142 Kč/m² | 160 Kč/m² |
| 9/2021 | 142 Kč/m² | 156 Kč/m² |
| 6/2021 | 138 Kč/m² | 154 Kč/m² |
| 3/2021 | 138 Kč/m² | 153 Kč/m² |
| 12/2020 | 132 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 9/2020 | 132 Kč/m² | 148 Kč/m² |
| 6/2020 | 131 Kč/m² | 144 Kč/m² |
| 3/2020 | 135 Kč/m² | 146 Kč/m² |
| 12/2019 | 138 Kč/m² | 150 Kč/m² |
| 9/2019 | 138 Kč/m² | 136 Kč/m² |
| 6/2019 | 137 Kč/m² | 133 Kč/m² |
| 3/2019 | 140 Kč/m² | 135 Kč/m² |
| 12/2018 | 140 Kč/m² | 141 Kč/m² |
Zdroj: Cenová mapa nájemného MF; zpracoval kdezit.cz
- Aš
- Teplá
Tabulka hodnot
| Období | Aš | Teplá |
|---|---|---|
| 2025 | 38 193 Kč/m² | 35 549 Kč/m² |
| 2024 | 35 367 Kč/m² | 33 247 Kč/m² |
| 2023 | 33 017 Kč/m² | 32 256 Kč/m² |
| 2022 | 30 329 Kč/m² | 29 368 Kč/m² |
| 2021 | 26 121 Kč/m² | 26 716 Kč/m² |
Zdroj: ČSÚ CEN0402, data ČÚZK; zpracoval kdezit.cz